Brev:
Vil ikke drikke MME - 5 mdr.

Kære Helen,
Her kommer et par spørgsmål ang. min 5½ mdr gamle datter. For ca. 3 uger siden introducerede vi hende til majsgrød, da hun var begyndt at vågne for at amme hver anden time hele natten. Det gik lidt langsomt i starten, men hun klarer nu bedre at få guidet maden bagud i munden og spiser nu optil ca. 1/3 dl.
Hun får grød efter middagsluren el. omkring vores spisetid kl. 17.30, når det lige passer med, at hun virker oplagt, og der er gået ca. 1 time fra sidste amning. Resten af dagen (og natten) ammes hun. Vi overvejer nu at begynde at indføre et ekstra måltid. Er det ok, selvom hun endnu ikke er oppe på ½ dl grødindtag i første måltid, sådan som du har rådgivet andre om?
Ifølge vores SP er vores datters vækstkurve let faldende (vejede ved 5 mdr 7,3 kg og var 68 cm lang mod 4 kg og 54 cm ved fødslen), ikke noget katastrofalt, men hun mente måske ikke, det var nok med amning længere. Vi vil derfor også gerne supplere med en flaske om aftenen.
Problemet her er, at vores datter nægter at drikke MME! Hun har drukket ca. 40 ml vand af flaske, men ikke en dråbe, hvis der er MME i flasken. Ligeledes er hun meget interesseret i at drikke vand af glas (og noget ...
... kommer der da også i maven), men vil ikke røre glas med MME. Hun får MME i sin grød, men det smager jo selvfølgelig noget anderledes.
Vi er ved at blive en smule frustrerede, især fordi vi sidst på måneden skal til bryllup, og vores datter skal passes ude for første gang fra kl. ca. 19.30. Aftenplanen ser for tiden således ud:
Hun bliver som regel ammet i søvn omkring kl. 18.30-19. Vågner efter 40 min., bliver ammet igen el. vugget i søvn. Sover 40 min, bliver ammet igen el. vugget i søvn afh. om hun blev ammet sidst. Først herefter tager hun som regel omkring 3 timer i træk.
Som du kan se ovenfor, vil vores babysittere med garanti opleve, at hun vågner mindst 2-3 gange under deres pasning. Det ville være rart om de kunne give MME nogle af disse gange. Har du nogle forslag til, hvordan vi i løbet af de næste par uger, kan gøre hende mere babysitter-venlig?
Jeg har overvejet at anskaffe en brystpumpe og malke ud, men hun ammer ca. hver anden time hele dagen (min SP synes endda jeg skal prøve at amme mere), og mine bryster er på intet tidspunkt spændte, så jeg kan ikke se, hvordan jeg skulle kunne malke noget ud, uden at tage noget fra hende.
Håber du kan hjælpe.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
Viden om børn:
Præmature allergidisponerede spædbørn
Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.
Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.
Det vides ikke, hvor længe det er...
Indeklima
Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:
1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.
2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









