Annonce

Annonce

Brev:

Næsten aldrig afføring


10. august 2009

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Næsten aldrig afføring

Hej Helen

Så er vi her igen. Vores datter (13 mdr.) har næsten aldrig afføring og selv om vi både har været hos læge og sundhedsplejerske kan jeg ikke lade være med at bekymre mig meget om dette. Jeg forstår simpelt hen ikke hvor maden bliver af?? Godt nok er hun ikke nogen grovæder og har aldrig været det, men noget kommer der da ind. Og så skal det vel også ud eller hvad?

For ca. 1 ½ måned siden gik hun fra 2-3 gange om ugen over til kun at have afføring en gang om ugen – enkelte gange er der gået op til 10 dage. Et par gange har det været en lille smule hårdt når det endelig kommer ud, men som regel er det pyramideformet og formeligt. Sidste gang havde hun på trods af konsistensen, som var ok blød, svært ved det og blev ked af det. Hun havde afføring 5 gange på samme dag, det er 9 dage siden nu:(

Læge og sundhedsplejerske siger det ikke skal behandles ved mindre det kommer ud som hårde kugler, hun får feber eller andet.

Det "gik galt" i forbindelse med amme nedtrapning (uheldigvis blev det samtidigt meget varmt) så hun fik nok ikke den væske hun skulle bruge for at holde systemet i gang. Hun får dog væske nok nu, stadig lidt for meget mælk i ...


Annonce

... forhold til mad, men det går fremad hele tiden. Hendes kost er ikke voldsom varieret men sund, uden for meget sukker (lidt i f.eks boller og en halv deciliter tynd saft når temp. når de 30 grader). Hun bliver tilbudt alt hvad man skal bruge af fisk, kød, æg, brød, tykmælk, grøntsager og frugt men er meget selektiv og ofte småtspisende! 1 uge spiser hun næsten kun tykmælk med frugt en anden uge vil hun næsten kun have ris med grøntsags sovs osv. osv.

Før dette problem fik hun ikke engang mælk i løbet af natten, det gør hun nu da hun er startet i dagpleje og er blevet meget morsyg og søger trøst om natten.

Min mand og jeg er begge allergikere og vores datter har også høfeber og katte allergi. Kan det være noget hun ikke kan tåle? Hun er aldrig syg, ikke engang forkølet, glad og sprængfyldt med energi og godt humør. Efter sigende er hun også over gennemsnittet med sit sprog, finger motorik og ellers godt med, med alt andet. Går næsten selv nu. Lidt lille af sin alder men går til kontrol med dette, ser ellers sund og dejlig ud med elastikker på håndled og lår:)

Hvor bliver det af? Hvad kan vi gøre? – Sveskemos virker ikke!

Hilsen en bekymret mor (igen;)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex

Regntøj

Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.

Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.

Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.

Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!

Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!


Annonce