Annonce

Annonce

Svar: Græder ved sengetid og om natten


30. juli 2009

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære frustrerede mor

Jeg vil anbefale dig at du forsøger at lege lidt gemmeleg i løbet af dagen, det lyder som om at jeres dreng lige nu har lidt behov for at lære, at man stadig er der, at man ikke er forsvundet, selvom man er ude af syne og netop gemmeleg kan være en god øvelse til dette.

De fleste børn vil omkring 16 måneders alderen begynde at få denne forståelse,- at man ikke forsvinder for evigt, selvom man går - og jeres dreng ligger aldersmæssigt lige på grænsen til at kunne finde ud af dette. Det er måske derfor at I lige nu oplever ham ekstra tryghedssøgende og pylret og at han reagerer mere voldsomt, hvis han hører hoveddøren gå.

Den spirende farefornemmelse plejer ikke at ligge helt så tidligt, det ses mere i 18-20 måneders alderen, men det kan da godt tænkes at den øgede modstand jeres dreng oplever i løbet af dagen i form af de gentagende nej, nej, nej påvirker ham mere end man tror ... i hvert fald lyder det som om at det fylder meget i hans hoved, når han inden sengetid ligger og siger nej igen og igen ... og det kan godt være drømmene der om natten gør at han vågner og er ked af det, har brug for jeres tryghed og nærhed for at kunne sove igen.

Du skriver at han virker ulykkelig og bange og jeg tænker at I lige nu skal prioritere at sidde hos ham, holde ham i hånden, læse en bog for ham osv. når han skal sove. Når børn klynger sig til de voksne, er helt ulykkelige og gør alt hvad de kan for at forhindre jer i at gå, så er det et udtryk for smerte og det handler ikke om at han vil bestemme og have sin vilje eller på nogen måde er beregnende. Børn der klynger sig til voksne for at kunne falde i søvn, er inde i en periode, hvor de har behov for dette og kun ved at give dem den kontakt de beder om, får man dem til at slappe af og det giver på sigt langt bedre sovevaner end hvis man går.

Så lige nu lyder det som om at du skal blive siddende hos ham og gøre ham fuldstændig tryg "Mor er lige her, sove nu, nat nat" og berolige ham så han slapper helt af. Lige nu lyder det som om at han er inde i en periode, hvor det er for hårdt for ham at du går til og fra og hvis han kan falde i søvn i løbet af 15 minutter mod at du sidder der, så er det langt bedre end at du går og han så føler sig utryg ved ...


Annonce

... det.

Du skal naturligvis være opmærksom på hvornår perioden skifter, hvornår du ikke behøver sidde der hele tiden, men igen kan gå til og fra som du har praktiseret tidligere. Hvis han begynder at lege, se det som sjov og ballade, en ekstra mulighed for lidt sjov og leg, så skal du gå. Men lige nu, hvor han har brug for at du er der, så skal du være der!

Med hensyn til at sige nej, så er dette naturligvis nødvendigt en gang imellem. Der er visse ting man ikke må og her skal et nej være tydeligt og klart. Børn i jeres drengs alder husker bedst et nej, hvis der følger en handling med, det vil sige, hvis man f.eks. flytter ham eller flytter den ting, man ikke vil have han ødelægger.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Men det er også sådan, at man godt nogle gange kan sige nej uden at bruge ordet direkte eller ved at give alternativer. Hvis han f.eks. vil have legetøjet i hånden, når han skal spise, så i stedet for at sige "nej, du skal ikke lege med bilen nu" så kan man sige "bilen stiller vi her, så står den fint der imens vi spiser". Hvis han hele tiden piller ved stikkontakterne, ovnen eller noget andet, som han ikke må røre ved og som kan være farligt, så må du nogle gange flytte ham, men andre gange kan du også prøve at motivere ham til noget andet så han glemmer det "kom skat, skal vi ikke læse i den her bog", så han få opmærksomheden på en anden og bedre måde.

Prøv derfor at overveje om du behøver bruge ordet Nej! så meget, eller om du kan sige tingene på en anden måde og give alternativer. Det kan være en god idé at forsøge at fokusere på de positive ting, hvor man starter med at sige ja, i stedet for at sige nej. Du kan altså i stedet for at sige "Nej, du ikke lege med bolden nu" så sige "Jeg kan godt forstå du gerne vil lege med bolden, vi leger med når vi har spist ...".

Forskellen er at man ved at reagere og svare på denne måde viser barnet at man forstår hvad barnet vil. Man anerkender den følelse der ligger bag barnets handling, du forstår godt at det er sjovt at spille bold, det passer bare ikke sammen med aftensmaden, men er fint bagefter ... Det er altså en god idé at kigge på de følelser der ligger bag din drengs handling og ikke kun se på handlingen :)

Håber du forstår hvor jeg vil hen og at du hermed er hjulpet videre på vej :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Hjælp til putning - 13 mdr.

Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen :-)

Ja der er mange spørgsmål for tiden.... rart man får gode råd og information fra dig!

Håber du har nøglen til en bedre nattesøvn for os to "gamle"... vi trænger efterhånden til en go nats søvn...

...og tak for dine tidligere svar - guld!

Mange hilsner
Sanne, mor til tvillinger


Annonce