Brev:
Vil ikke indtage mælk, vitaminer og kalk

Hej Helen.
Jeg er lidt usikker på om Josefine kan klare sig, næsten, uden mælkeprodukter og ekstra vitaminer i form af vitaminpille.
Hun vil bare ikke drikke mælk, spiser ikke gerne grøden, som vi laver på mælk, men vil hellere have en rugbrød om morgenen.
Ost, ymer og andre surmælksprodukter nægter hun også pure at indtage.
På heldige dage kan jeg lokke hende til at spise en halv lille yougurt og desuden får hun smør på brødet. Det er de mælkeprodukter hun får.
Har indkøbt snart mange forskellige kalktilskud med diverse ...
... smag og uden, dem vil hun absolut heller ikke vide af.
Har prøvet at knuse kalktabeletter uden smag i hendes aftensmad, men så smager det hele af kridt, og så vil hun ikke spise ..
Den samme problematik gælder vitaminpiller - dem kan vi heller ikke lokke i hende, men da hun spiser varieret, er i rigtig fin trivsel og meget sjældent syg, så bekymrer det mig ikke så meget.
Værre ser det ud med mangel på kalk fra mælken, da jeg er lidt bekymret for om det kan have indflydelse på hendes knoglevækst og tænder ?
Hilsen Josefines mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Søvnrytme dreng 18 måneder - del II
Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...
Viden om børn:
Sut
Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.
Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...
Spinat
Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.
Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.
Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







