Brev:
Luft i maven om natten

Hej Helen
Denne gang skriver jeg til dig, fordi vores nattesøvn for tiden bliver ødelagt af, at bettemanden (der netop er blevet ½ år) har meget luft i maven. Han vågner simpelthen så mange gange og græder, trækker benene op til sig, slår en ordentlig prut og slapper af igen. Dette gør han rigtig mange gange i løbet af natten.
Han har været kolikbarn indtil 4 mdr., og har haft store maveproblemer. Han har haft umodne tarme, og har fået (og får stadig) Profylac, da han får meget hård mave og luft i maven af almindelig MME. Vi er dog begyndt at få ham over på Arla’s babymælk, som nu ca. udgør halvdelen af hans MME.
Vores dagsplan ser nu sådan ...
... ud:
04.30 Flaske
07.00 Vågner og står op
07.30 Havregrød med frugtmos og vand af kop
09.00 1. lur
11.00 Flaske
12.00 Grød eller grøntsagsmos m. vand af kop (frugtmos til dessert)
12.30 2. lur
15.30 Flaske
18.00 Grøntsagsmos og vand af kop (frugtmos til dessert)
19.30 Puttes til natten med flaske (MME eller vælling)
00.30 Flaske
Er der noget jeg kan gøre, for at mindske al den luft i maven?
Kan det være en maveinfektion, eller noget mad han ikke kan tåle?
Kan det være den almindelig MME der giver luft i maven?
Hvornår kan jeg i øvrigt begynde at håbe på, at han kan undvære én af flaskerne om natten?
På forhånd tusind tak for hjælpen.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Reservebedste
En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.
I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.
Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen ...
Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..
Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..
Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..
Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..
Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..
Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!
Med venlig hilsen
M´s Mor




