Annonce

Annonce

Svar: Mere sove(u)vaner


23. juni 2009

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Noahs mor

Det er dejligt at dagene nu er blevet lidt bedre og at I oplever en fremgang - lidt har også ret :o) Det er også rigtig godt, at Noah er glad for at sove i sin barnevogn og I kunne måske overveje om I skulle tage barnevognskassen ind og lade ham sove i den om natten - hvis det giver ham større ro ... bare en tanke ... :o)

Og så synes jeg at I skal holde op med at liste rundt. Det er utroligt vigtigt at I taler sammen, ser fjernsyn, vasker op, lader gulvet knirke - og manden får lov til at nyse :o) - Noah har brug for at disse hverdagslyde er der, også når han skal sove fordi det naturligt gør ham tryg. Han skal kunne høre at I er der, for at kunne overgive sig roligt til søvnen og for også at kunne komme videre i søvnen, når han vågner op i forbindelse med et søvnfaseskift. Så vil I ikke godt holde op med at gå på listefødder - men opføre jer normalt :o)

Du skriver at Noah ikke græder med tårer, men nærmest græder lidt, falder i søvn, vågner op og græder igen, falder i søvn osv. Det lyder ganske rigtigt som om at han har meget svært ved at glide ind i søvnen, nærmest som om at han bliver forskrækket. Jeg tænker her at hvis han kan sove i barnevognen om dagen, så vil den måske netop kunne give ham den ekstra tryghed han mangler ...

Men jeg synes også I skal overveje om han har ondt. Det du beskriver kunne også lyde som smertejag, der kommer ...


Annonce

... periodevist. Han falder i søvn, får en smerte, vågner op, flakker, græder, falder i søvn, får en smerte, vågner op og græder. Det kan være og er ofte smerter fra ørerne, det kan dog også være på grund af tandfrembrud. I kan få ham tjekket og også prøve at tale med lægen om hvorvidt I i givet fald skal prøve at give ham lidt smertestillende at sove på, så han får en god oplevelse med at falde i søvn.

Og så tænker jeg også at I skal overveje hvorvidt I skal være der for ham eller prøve at lade ham selv karte rundt og finde roen. Hvis han afviser dine kærtegn og bliver frustreret over at du prøver at holde hænderne på ham, så lad ham ligge og se om han selv kan komme videre i søvnen. Put ham evt. på maven, det hjælper nogle gange og giver mere fysisk ro.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Med hensyn til mælkebehov, så vil de fleste børn i 8-9 måneders alderen have behov for 3 flasker eller amninger dagligt og i 10 måneders alderen nedsættes dette til 2. Hvis barnet får min. 400ml mme dagligt, så bliver jernbehovet dækket og det anbefales det derfor netop at bibeholde de to flasker frem mod 12 måneders alderen. Derudover kan han få lidt mme i grød og mos osv.

Da du også ammer, så er det jo svært at vide præcist hvor meget han får - men får han ca ½ liter mælk dagligt, så er han normalt godt dækket ind :o)

Jeg håber ovenstående tanker hjælper videre på vej, fortsat held og lykke og rigtig god sommer til jer alle 3.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex

Honning

Honning frarådes til børn under 1 år. Honning indeholder bakteriesporer og kan være infektionskilden vd spædbarnsbotulisme.

Botulisme er en sjælden sygdom, som skyldes et toksin (en forgiftning) dannet af den en sporedannende bakterie Clostridium Botulinum. Sporerne findes i omgivelserne, de er hårdføre og kan tåle kogning i flere timer.

Voksne og større børn bliver ofte ikke syge, da vores bakterieflora i tarmsystemet er anderledes. Men hos spædbørn medfører...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.

Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.

Tak fordi du har skrevet den!

Hilsen de glade forældre


Annonce