Annonce

Annonce

Svar: Vil ikke det med mad


19. juni 2009

Alder:
20 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Bella

Jeg er helt enig med dig i, at du ikke skal igang med at lave specielle retter til din dreng. Hvis I spiser almindelig børnevenlig mad, så kan I alle spise det samme, store som små :o)

Det er en god idé at servere både grøntsager, kød og fisk til frokost, så disse fødevarer ikke kun hører aftensmaden til og accepter så at han nogle aftener spiser mere kød end grøntsager og andre dage spiser modsat. Det er det samlede indtag over flere dage, som I skal se på og gør man det, så får man ofte en idé om at barnet spiser lidt fra alle fødevaregrupper og spiser okay i forhold til sin alder.

Børn på din drengs alder er naturligt trætte om aftenen. Det er meget svært at have overblikket over en tallerken mad efter en lang dag, det er svært at vælge og svært at koncentrere sig om at spise. Han orker det næsten ikke og det er helt naturligt at han i en periode om aftenen, har behov for lidt hjælp. Det er derfor fint, at lade ham spise lidt selv, men det er faktisk også okay , hvis du en gang imellem tager ham på skødet og hjælper ham med at spise lidt af maden - på den måde glider det tit lidt lettere ned.

I løbet af dagen, hvor overskuddet er større må du naturligvis give ham lidt forskellige fødevarer serveret på en måde, så han selv kan spise det og det er her vigtigt at variere indtaget, så der altid er noget nyt og spændende, men samtidig også give ham et eller andet, som du ved ofte glider ned. Hvis han f.eks. er glad for pasta, så kan du godt give ham lidt pasta (det kan være en rest fra aftensmaden) på tallerkenen og når han så får spist lidt af det, så bliver noget af det andet måske også pludselig interessant.

Det er en god idé at give ham maden adskilt på tallerkenen, så der i et rum ligger kød, i et andet rum ligger pasta, i et tredie rum grøntsager, i et fjerde rum sovs, dressing eller lignende. Netop det at have noget at 'dyppe' maden i kan også gøre det at spise mere interessant. Dyppe og i munden, dyppe og i munden, kan være lidt sjovt og lidt lækkert, når man er 1½-2 år eller ældre for den sags skyld ...


Annonce

... :o)

Og så er det også vigtigt at du giver ham madro og ikke koncentrerer dig alt for meget om hvordan han spiser eller hvad han spiser. Stil tallerkenen foran ham og lad ham gå igang. Hvis I er mange hjemme hos jer, så er der måske sjov omkring bordet og det er super hyggeligt og dejligt og måske har han travlt med at følge med i hvad de store børn finder på og derfor mindre travlt med at spise. Så kan det være en god idé at du giver ham et 'før aftensmåltid' hvor han sidder alene ved bordet imens du laver aftensmaden klar.

Netop ærter, majs, rød peberfrugt, gulerødder, avokado og lignende kan være godt og ofte er børn sultne sidst på dagen omkring kl. 17, hvor vi ikke er helt klar til aftensmaden endnu. Hvis du får ham til at spise lidt grønt der, så behøver han ikke spise så meget af det til selve aftensmåltidet og så kan du tage det hele lidt mere rolig :o)

Det samme om dagen, hvis han har svært ved at koncentrere sig der, så giv ham en tallerken med lidt valgmulighed, sæt dig og læs avisen imens, tøm opvaskemaskinen eller lignende, så du er i nærheden men uden at have direkte fokus på ham.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hvis du er bekymret for om han vågner og er sulten om natten, så giv ham en banan og en kop mælk inden han skal sove. Ikke i forlængelse af aftensmaden, så han tror han kan afvise noget og så automatisk få noget andet, men snarere som en del af putteritualet. På den måde får du lidt I ham og han går ikke sulten i seng :o)

Med hensyn til vægt og højde, så skal han ikke gå i stå vægtmæssigt eller tabe sig - så synes jeg du skal drøfte det med lægen. Det kunne hos jer godt lyde som om at du skal prøve at give ham lidt ekstra fedt og protein i madlavningen. Fedt er ved at give ham sødmælksprodukter, 45% ost, smør på brøddet osv. og også meget gerne give ham fisk af forskellig slags. Müsli på tykmælk kan f.eks. være en god idé.

Protein er især ved at give ham kød, fisk og også æg - det kan være hårdkogt æg eller en æggepandekage en gang imellem.

Håber du hermed er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke og rigtig god Skt. Hans.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex

Efterveer

Efter fødslen skal livmoderen trække sig sammen til normal størrelse igen, - disse sammentrækninger kalder man efterveer. Jo flere børn man har født, jo mere vil livmoderen skulle trække sig sammen, og jo værre er efterveerne ofte.

Efterveer mærkes ofte under amning. Når barnet dier ved brystet, produceres hormonet oxytocin, der får livmoderen til at trække sig sammen og i dagene efter fødslen vil livmoderen gradvist blive mindre - lige efter fødslen går livmoderen ofte til...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Selvfølgelig har jeg en tilknyttet kommunal sundhedsplejerske, men jeg er super glad for mit medlemskab hos NetSundhedsplejerkse.dk, da der dukker mange spørgsmål op i løbet ugen med en lille ny og jeg kan kun anbefale det.

Camilla Martin


Annonce