Annonce

Annonce

Svar: Søvn og skrigeri


13. maj 2004

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Stella

Du skriver ikke hvor gammel din datter er nu, men ud fra din beskrivelse så lyder hun til at være ca 5 mdr gammel.

Det er normalt at børn skal have hjælp til at finde ro. De oplever så meget i løbet af dagen og får så mange stimuli, at de ikke kan 'koble fra' og det skal de have hjælp til.

Ofte er vi tilbøjelige til at forsøge med alt muligt for at et eller andet skal hjælpe. Det kan være at putte barnet, tage det op igen, tjekke bellen, give mad, give sut, vugge lidt, over til far, tilbage til mor, give en rangle osv osv. Det vi gør, naturligvis i den bedste mening, er at tilføre barnet endnu flere stimuli og dermed skaber vi mere uro.

Det er derfor vigtigt at du med den alder din datter har, forsøger at skabe en fast ritual. Børn elsker det genkendelige og du skal derfor indføre at putte hende på samme måde, dag efter dag, aften efter aften. Netop det at din datter falder til ro efter 5-10 minutter, når du bare lægger hende, tyder på at det er hjælp til ro, hun har behov for.

Hendes hyppige opvågninger om natten kan godt tyde på at du skal til at give hende noget skemad. Det skal være på ...


Annonce

... et tidspunkt, hvor hun ikke er alt for sulten og heller ikke for træt. Det kan f.eks. være om formiddagen eller om eftermiddagen, alt efter hvad der passer ind i jeres daglige rytme. Hun kan også få om aftenen, når I andre spiser. Du kan læse om 'Den første skemad' i min artikelsamling.

Nogle gange forstyrrer forældre og børn hinanden om natten og her kan det være en god idé at flytte barnet ud af soveværelset. Sålænge din datter ikke er ældre end hun er, så er det dog stadig vigtigt at hun ikke ligger så langt væk fra soveværelset at I ikke kan høre hende. Samtidg kan det at hun ligger længere væk, gøre at du ikke reagere på den mindste lille lyd hun laver, men kun kommer, når hun virkelig har brug for det. Små børn kan jo ofte lave mange små lyde i løbet af natten, da de også drømmer, og nogle gange skal man lade dem falde i søvn af sig selv igen. Smaskelyde behøver f.eks. ikke være tegn på at de skal have mad hele tiden:o)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Jeg er helt sikker på at du ikke er en dårlig mor. Du reagerer jo netop og stiller spørgsmål for at ville dit barn det bedste og det er jo godt, ikk´? :o)

Fortsat held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Baby døgn rytme

Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...

Læs hele brevet og Helens svar


13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Overstimulering og babysøvn

Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex

Barnløshed

De fleste par har en naturlig forventning om blive forældre på et tidspunkt. Men for nogle sker det dog ikke bare af sig selv.

Hvis man som par forsøger at blive gravide gennem et år, uden at de lykkes, så betragtes det som ufrivilligt barnløshed. Statistikken siger, at ca 80 % vil bliv gravide i løbet af et år.

Årsagerne til at man ikke bliver gravid kan være rigtig mange og det tager tid at finde frem til den rigtige behandling for det enkelte par. Derudover er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for en god brevkasse. Vi er i den kedelige situation, at vi ikke har haft glæde og gavn af vores egen sundhedsplejerske. Vi har fundet dine svar meget relevante.

Tak fra os.


Annonce