Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke gå


11. juni 2009

Kategori:
Alder:
18 mdr.

Vil ikke gå

Hej Helen.

Min søn på 18 måneder (i dag, den 11.06.09) vil og kan ikke gå endnu.

For 3 uger siden blev han set på af en ergoterapeut i vuggestuen, dette var noget jeg havde søgt om, da jeg længe har været bekymret for at han har virket/virker meget angst for at give slip og gå selv.

Hun kunne konstatere at han er hypermobil i fodledene og ganske lidt i hofterne. Dét kom som en meget stor overraskelse for mig, da han altid har været meget stiv i benene, men hendes forklaring var, at han prøver at kompensere for hypermobiliteten.

Jeg fik at vide at jeg skal træne med ham så godt jeg kan. Udover det, skal han have hårde sko på med høj hælkappe, både inde og ude.

Desværre har jeg et meget stædigt barn, der IKKE vil træne når det ikke lige passer ham og det er meget ...


Annonce

... sjældent.

Han er utrolig glad for at gå med sin gåvogn og alt han ellers kan komme i nærheden af, men når jeg prøver at tage ham i hænderne og gå med ham, sætter han sig ned og kravler væk fra mig. Det samme gælder hvis jeg prøver at "udfordre" ham til at give slip og gå uden at holde ved noget.

Det skal også lige siges at han er født 6 uger før tid og var meget sen til at trille (8 måneder) og kravle (14½ måned).

Det jeg vil spørge dig om, er om du har nogle gode idéer og råd til hvordan jeg kan få trænet hans gang når han bare ikke har lyst?

Ville du mene at det er en god idé at få endnu en fagperson til at kigge på ham?

Jeg er en smule bekymret for at der også kan være noget galt med hans balance

Jeg håber du kan hjælpe :-)

Med venlig hilsen
Matilde

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øl og amning

Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.

Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....

Læs mere i Babylex

Arp

Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.

Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.

Evt. arp...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for dine lange svar, du er så dejlig fornuftig :) Jeg er glad for at læse, at du i det store og hele kan understøtte det, vi i forvejen har gjort.

Tak skal du have for dine svar

Venlig hilsen, mor til Sofia 8 måneder


Annonce