Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke gå


11. juni 2009

Kategori:
Alder:
18 mdr.

Vil ikke gå

Hej Helen.

Min søn på 18 måneder (i dag, den 11.06.09) vil og kan ikke gå endnu.

For 3 uger siden blev han set på af en ergoterapeut i vuggestuen, dette var noget jeg havde søgt om, da jeg længe har været bekymret for at han har virket/virker meget angst for at give slip og gå selv.

Hun kunne konstatere at han er hypermobil i fodledene og ganske lidt i hofterne. Dét kom som en meget stor overraskelse for mig, da han altid har været meget stiv i benene, men hendes forklaring var, at han prøver at kompensere for hypermobiliteten.

Jeg fik at vide at jeg skal træne med ham så godt jeg kan. Udover det, skal han have hårde sko på med høj hælkappe, både inde og ude.

Desværre har jeg et meget stædigt barn, der IKKE vil træne når det ikke lige passer ham og det er meget ...


Annonce

... sjældent.

Han er utrolig glad for at gå med sin gåvogn og alt han ellers kan komme i nærheden af, men når jeg prøver at tage ham i hænderne og gå med ham, sætter han sig ned og kravler væk fra mig. Det samme gælder hvis jeg prøver at "udfordre" ham til at give slip og gå uden at holde ved noget.

Det skal også lige siges at han er født 6 uger før tid og var meget sen til at trille (8 måneder) og kravle (14½ måned).

Det jeg vil spørge dig om, er om du har nogle gode idéer og råd til hvordan jeg kan få trænet hans gang når han bare ikke har lyst?

Ville du mene at det er en god idé at få endnu en fagperson til at kigge på ham?

Jeg er en smule bekymret for at der også kan være noget galt med hans balance

Jeg håber du kan hjælpe :-)

Med venlig hilsen
Matilde

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Madras til barnevogn

En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.

Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...

Læs mere i Babylex

Tisser i sengen

Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.

Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.

Langt de fleste børn vokser...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for en god brevkasse. Den har i mange sammenhænge givet mig brugbare svar på de spørgsmål, der dukker op for en førstegangsmor.

De bedste hilsener
Den forvirrede førstegangsmor


Annonce