Svar: Mængde af grød
Kære Anja
Det er vigtigt at du ikke giver din dreng mere end 1 dl. grød eller mos af gangen, især når du samtidig oplever at han har problemer med forstoppelse :o)
Det er vigtigt at han stadig får rigtig meget væske og det er vand til skemaden og også mælk - han bør fortsat ammes 6 gange i døgnet ved siden af sin skemad ...
Du kan i stedet øge ham ved at tilbyde ham skemad 3 gange dagligt. Det er langt bedre at give ham lidt og tit fremfor få og store mængder netop for at sikre ham plads i maven til mælk også. Det er derfor bedre at du giver ham 1 dl. 3 gange dagligt efterfulgt af mælk, fremfor 1½ dl. 2 x dagligt og han så ikke vil indtage væske nok.
En plan for dagen kan se således ud:
Tidlig morgen 06: Ammes og sover lidt videre
Morgen 7.30-8: Grød med frugtmos, vand af kop.
Formiddag 9.30: Ammes og puttes til formiddagslur
Frokost 11.30-12: Grød med frugtmos eller grøntsagsmos, det kan være fornuftigt at varierer lidt for at holde gang i maven, vand af kop.
Ammes og puttes til middagslur ca kl. 13 - tidspunktet afhænger af hvor lang en formiddagslur han har taget
Eftermiddag 16: Ammes
Sover powernap
Aften 18: Grøntsagsmos, vand af kop.
Ammes og puttes til natten ca kl. ...
... 20
Sen aften 23-24: Ammes og begynder måske herefter at kunne sove til næste morgen tidlig uden mælk. Mange børn har dog fortsat behov for mælk midt nat sålænge de er under 6 måneder.
Du må gerne bruge forskellige former for frugtmos som topping på grøden, både for at varierer smagen men også for at holde maven igang. Du bør også variere mellem dem forskellige typer af grød og mos du giver, netop for at holde maven igang så naturligt som muligt.
Væskeindtaget er meget vigtigt generelt. Hvis barnet ikke får mælk/væske nok så vil det naturligt få hård mave uanset alder. Men naturligvis spiller tarmenes modenhed også ind og de fleste børn vil naturligt blive bedre til at optage føden i takt med at de bliver ældre og forstoppelsesproblemerne vil således ophøre :o)
I forhold til den tidligere plan kan du se, at jeg kun har ændret på morgenmåltidet - der er indført et ekstra skemåltid her - amningerne er som tidligere beskrevet.
Hvis du ikke kan holde din drengs mave igang via væskeindtag og varieret kost, så er det en god idé at give ham laktulose. Det er vigtigt at maven fungerer ellers vil han ikke hverken spise eller drikke nok :o)
Jeg håber ovenstående hjælper videre på vej, fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
Viden om børn:
Naturlægemidler - børn
Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.
Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".
Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....
Stamceller
Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.
Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder








