Annonce

Annonce

Brev:

Renlighed - hvad gør vi?


2. juni 2009

Kategori:
Alder:
3 år, 5 mdr.

Renlighed - hvad gør vi?

Kære Helen

Vores store dreng er efterhånden blevet 3 år og 5 mdr, men er endnu ikke renlig. Vi har ikke villet presse noget igennem, han blev storebror for 5 mdr. siden og synes at det i sig selv var stort nok og at der på daværende tidspunkt ikke skulle stilles flere krav til ham.

Men nu synes vi efterhånden at det er ved at være tid. I perioder kommer han og siger, når han har lavet stort i bleen, men så kan der gå en uge, hvor han er ligeglad og ikke siger noget, og når vi spørger om han har lavet, benægter han, selv om han har. Han er begyndt at sige at nu tisser han og så vil han efterfølgende gerne tisse på toilettet, men bliver så temmelig skufftet fordi nu kan han jo ikke tisse mere.

Jeg har indtryk af, at han faktisk synes det er rigtig træls at blive skiftet, fordi han bliver afbrudt i sin aktivitet. Han vil gerne tisse på toilettet, når vi spørger ham, i institutionen vil han bare slet ikke og det accepterer de selvfølgelig.

Nu har vi så prøvet at lade ham gå uden ble en dag, men det gik ikke helt godt. Han startede med at tisse ude i haven, vi skiftede tøj og han sagde at nu ville han have ble på, men fortrød igen og ...


Annonce

... mente at nu brugte han ikke ble mere, så vi lod ham gå uden ble, efter et par timer tog jeg ham på toilettet og han tissede og jeg roste ham og han var rigtig stolt. Derefte gik der højest to minutter, så havde han lavet stort i underbukserne, jeg spurgte om han havde noget og han benægtede igen. Men vi skiftede igen uden at gøre et stort nummer ud af det.

Derefter sov han et par timer til middag og da han stod op ville vi have ham til at tisse, det ville han ikke for han skulle ikke tisse, så vi sad lige to minutter så han kunne vågne rigtig og på vej derop tissede han en kæmpe sø. Han blev ked af det og denne gang ville han have ble på og det fik han.
Jeg tænker selv, at han nok ikke er helt parat, når han ikke kan holde sig i bare et halvt minut, og når han laver stort i underbukserne selvom han to minutter forinden har siddet på toilettet.

Er det for tidligt at begynde, tror du heller ikke, at han er helt klar endnu. Vi synes selv, at det er lidt underligt når han nu er så gammel og ellers er velfungerende og aldessvarende og hans venner er også stoppet med bleen, men han virker temmelig ligeglad. Hvad gør vi?

Venlige hilsner fra moren

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.

Skoldkopper og helvedesild

Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...

Læs hele brevet og Helens svar


27. januar 2026 | Opdragelse | 4 år

Hjælpe til i hjemmet

Kære Helen Jeg har berørt emnet før, men kommer ikke rigtig videre. Min...

Læs hele brevet og Helens svar


25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.

Toilettræning - 3.5 år

Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?

Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...

Læs hele brevet og Helens svar


13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Voldsom separationsangst

Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex

Prævention - efter fødsel

Man kan godt blive gravid kort tid efter en fødsel - også selv om man ammer. Har I lyst til at genoptage jeres sexliv, er det derfor en god idé at finde en brugbar præventionsform.

Så længe du ammer, bør du ikke tage p-piller eller mini-piller, fordi østrogen nedsætter mælkeproduktionen, og fordi man endnu ikke kender langtidsvirkningerne, når medicinen går i modermælken.

I stedet kan det være en god idé at bruge kondom, også fordi det beskytter dig mod infektion....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.

Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!

Venlig Hilsen Mira

P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!


Annonce