Brev:
Mad og begynde at tygge

Kære Helen
Tusind tak for dit medfølende svar. Både min mand og jeg sad og tudede da vi læste det.
Det går fremad herhjemme. Vi har helt accepteret vores drengs handicap og glæder os hver dag over, hvor dejlig han er. Vi starter fysioterapi imorgen.
Nu kommer der så et helt almindeligt spørgsmål: han er 7 måneder nu og dagsplanen ser således ud:
4-5: 120 ml MME
7: står op
7.30: Øllebrød med frugtmos. Vand i kop
9: A38 med frugtmos. Vand af kop
9.30-11:lur
11.30: grøntsagsmos med torskerogn. Ristet rugbrød/agurk i hånden. Vand af kop
13.30: 180 ml MME og lur på 1½ time
16: frugtmos. rugbrød i hånden. Vand af kop
17.30 ...
... grøntsagsmos med det kød/fisk vi skal have. Vand af kop.
18.30-19: 180 ml og puttes til natten
23: 200 ml MME
Han spiser alt så længe det er blendet. Hvis der bare er antydning af en klump i, spiser han næsten ingenting. Så mine spørgsmål er; hvordan kommer vi videre fra blendet mad? Skal vi bare mose det med gaffel og så er det bare det han får serveret? Hvornår er det de begynder at spise rugbrødshapsere?
Et andet spørgsmål er; hvornår holder de op med morgenflaske? Trapper man langsomt ud og giver mindre og mindre hver dag eller er det en kold tyrker med risiko for at han så ikke sover videre til kl.7 som han plejer?
Med venlig hilsen
Signe
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Allergidisponerede børn
Når man taler om allergidisponerede børn skelner man imellem dobbelt forældre disposition og svær enkeltdisposition.
Dobbelt forældredisposition er når begge forældre har/har haft flerårig, svær lægediagnosticeret behandlingskrævende atopisk sygdom (Astma, rhinit, børneeksem eller sikker fødevareallergi).
Svær enkeltdisposition er når en af forældrene og/eller søskende har/har haft flerårig svær lægediagnosticeret, behandlingskrævende atopisk sygdom (Astma, rhinit,...
Babymassage
Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.
De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.
Børn har...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




