Svar: Hvilken brystpumpe?
Kære Louise
Der findes naturligvis gode og dårlige brystpumper på markedet, men desværre er det meget forskelligt, hvad jeg hører om de forskellige. Det der er super hos den ene mor, fungerer bare ikke hos den anden.
Man kan sige, at hvis man skal malke ud dagligt og flere gange om dagen, så er en elektrisk malkemaskine at foretrække. De små håndpumper er gode, hvis man bare skal malke ud en enkelt gang eller to, men ikke til dagligt brug.
De mest effektive maskiner er de store, som man lejer. Falck udlejer malkemaskiner og det gør flere at de større bebyudstyrsforretninger også. Om der er forskel i prisen ved jeg ikke.
Tilsidst vil jeg lige ...
... sige, at det jo ikke er sikkert at du behøver at malke ud denne her gang, selv om du skulle gøre det med din ældste søn. børn er jo forskellige, så det kan jo godt være at barn nr. 2 har en anden sutteteknik og amningen kan lykkes uden problemer. Dertil kommer at du jo i kraft af at have ammet/malket ud før også har fået arbejdet med din vorter, således at hvis dine vorter tidligere har været lidt flade og din søn derfor havde svært ved at få fat, så kommer de måske lettere frem denne gang.
I stedet for at gå ud og investere allerede nu, så kan du jo se tiden an og se hvordan det går for dig og den lille ny.
Held og lykke med den forestående fødsel og amning
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder
Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...
28. august 2025 | Amning | 14 mdr.
Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....
Viden om børn:
Omsorgsdage
Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.
Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.
Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.
Bleskift
Et nyfødt barn skal have skiftet ble ofte, i begyndelsen er det mellem 6 og 10 gange i døgnet.
Før bleskift er det rigtig godt, hvis man har samlet de ting man skal bruge sammen, så det er klar: vaskefad, vaskeklude, rene bleer, håndklæde, undertøj osv.
Spæde børn kan ikke lide at få alt tøjet af, så når bleen skal skiftes, så vil dit barn være mere rolig, hvis du lader det beholde noget af tøjet på imens. Det er derfor smart med bodystockings og lignende som kan...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






