Svar: Putte til natten
Hej med jer
Det at jeres dreng nu er begyndt at sove lidt mere og bedre i løbet af dagen kan godt spille ind på hans søvn om aftenen og måske har I ret - at I putter ham for tidligt ... Det er i hvert fald et forsøg værd, at prøve at putte ham lidt senere :o)
Det er også vigtigt at I forsøger at få ham til at sove sidst på eftermiddagen, han har behov for 3 lure dagligt med den alder han har og netop på grund af den tredie lur, så vil mange børn have en vågenperiode om aftenen og gå lidt senere i seng. Det er helt normalt og det ændrer sig igen, i takt med at barnet bliver ældre, begynder at få skemad osv. Mange børn på 3-4 måneder er således meget vågne om aftenen og går måske først til ro mellem kl. 21-22, men når de så bliver omkring 6 måneder så ændrer rytmen sig og de er parate til at blive puttet omkring kl. 20. Det kan således godt være sådanne ting der spiller ind hos jer lige nu.
Så prøv hvis han vægrer sig mod at blive puttet, at tage ham med ind i stuen igen, lad ham pludre, lege, ...
... hygge sig og have det rart og når han atter viser træthedstegn, så prøver I at putte ham igen. Der er ingen idé i at I går frem og tilbage og han ligger i sin seng uden at ville sove mellem kl. 19.30-21 - så hellere tage ham tilbage i stuen og vente på at han viser sig parat.
Da det er et problem som er opstået de sidste dage skal I naturligvis også medtænke om han kan have ondt, er han forkølet, har han mon ondt i ørerne eller lignende. Her vil børn ofte sove kortvarigt og vågne op med gråd, når de tages op (kommer på højkant) så holder gråden op og ligeså snart barnet har ligget lidt ned igen, så stiger trykket i mellemørerne og barnet har ondt og græder igen.
Børn som pludselig græder, vågner med gråd, skal man altid overveje om de kan have problemer med ørerne .. Men ellers tænker jeg at det måske handler om at han ikke er helt parat til putning så tidligt som I forsøger :o)
Fortsat held og lykke, håber mine tanker giver lidt ro med på vejen - det er okay, at tage ham tilbage i stuen igen .. :o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...
13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
Viden om børn:
Pusleplads til baby
Der er flere tusinde gange, du skal skifte dit barn, hvis det bruger ble i ca. tre år. Sørg derfor for at indrette en god pusleplads - altså et sted hvor barnet ligger trygt og godt, og hvor du ikke får ondt i ryggen af de mange bleskift.
- Sørg for at puslepladsen passer i højden til den person, som hyppigst skifter barnet.
- Sørg for at have alt, hvad du skal bruge inden for rækkevidde. Når dit barn ligger på puslebordet, må du af sikkerhedshensyn ikke gå fra...
Frugtmos og børn
Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.
Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.
Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen,
Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.
Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)
Kærlig hilsen
Christine, mor til to











