Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke selv gå op af trapperne


12. maj 2009

Kategori:
Alder:
2 år, 1 mdr.

Vil ikke selv gå op af trapperne

Hej Helen!

Det er anden gang jeg skriver til dig. Sidste gang var det i forbindelse med min søns kolik. I dag er han heldigvis en dejlig kolikfri dreng på to år.

Jeg har hørt det sige om forældre til kolikbørn, at vi bliver lidt forhærdede, og reagerer langsommere på vores børns gråd end andre forældre. Det stik modsatte er tilfældet med mig og min mand. Vi er måske nok blevet noget overfølsomme! Vores søns gråd minder os om en meget fysisk krævende og følelsesmæssig hård periode i vores liv, og af den grund har vi tendens til at give efter, når han græder - efter devisen: Han får ret, vi får ro.

Og måske er dette baggrunden for det problem jeg står med nu. Da jeg møder tidligt og har tidligt fri, er det mig, der henter vores søn fra vuggestue. Desværre er jeg ikke særlig stærk, og dette er et problem, fordi vi bor på fjerde sal. Indtil i går har jeg dog alligevel båret min søn op til tredje sal, hvorfra han selv har måttet gå den sidste etage. Det har resulteret i permanente rygsmerter og problemer med hold i ryggen, men har derudover fungeret nogenlunde.

Men i går gik min søn i strejke. Han nægtede at gå den sidste etage selv. Tværtimod blev han så vred på mig, at han endte med at gå hele vejen ned til stuen igen.
Så blev jeg stædig, og insisterede på at han selv skulle gå op til vores lejlighed. Hele vejen!
Efter ca. en times hyleri lykkedes mit forehavende, dog ikke uden stort drama med snotten stående ud af næsen, hoveddunken og voldsom fægten med armene.

I dag gentog misæren sig så. Vildt skrigeri, "op til moar" og baglæns ned ad trappen. Det stod på i ca. tre kvarterer, indtil en underbo kom ud og bad ...


Annonce

... mig om at få min søn under kontrol, da hun skulle læse til eksamen i de næste 1 ½ måned, og ikke kunne koncentrere sig for larmen.
På det tidspunkt knækkede jeg for presset, og bar min søn op af trapperne.

Jeg aner simpelthen ikke hvad jeg skal gøre! Jeg er skolelærer, og er vant til at have med børn at gøre. Et meget vigtigt princip når jeg er på arbejde er at jeg altid er meget konsekvent. Men jeg oplever at dette er rigtig svært at håndhæve overfor min egen søn. I skolen er der rammer, som gør det lettere (f.eks. er der ikke vrede naboer, der brokker sig over støjen!)

Jeg er ikke typen, der mister fatningen særlig let. Hverken min mand eller jeg er temperamentsfulde, og i vuggestuen beskriver de vores søn som meget blid, og god til at omgås de andre børn. Hans oprørske opførsel gemmer han næsten altid til han kommer hjem.

Jeg har afprøvet mange forskellige strategier for at få vores søn op af den møgtrappe: Jeg prøver at tælle trin, jeg fortæller ham at man er så dygtig, når man selv kan gå op af trapper (hans sprog rækker ikke til meget komplicerede meddelelser, men han ved godt hvad "dygtig" betyder), og jeg lokker ham med abrikoser, jordbær og figenstang. Der er ikke noget der virker, hans modvilje overfor selv at gå op af trappen overtrumfer enhver lyst til abrikos.

Det ville gøre mit liv utrolig meget lettere, hvis min søn kunne begynde at gå i det mindste et par etager op af trapperne selv. På den anden side lader det ikke til, at vores naboer er indstillede på at jeg gør det på "den hårde måde". Men spørgsmålet er så, om der er andre måder?
Måske kan du hjælpe mig med et forslag?

Mange hilsner
Kolikmor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

... mange tak for dit sidste svar vedrørende vores problemer med skemaden. Vi er kommet godt videre, bl.a også inspireret af dit dejligt detaljerede svar, og Ingrid spiser nu som bliver hun betalt for det.

Kh Karen (og Ingrid)


Annonce