Annonce

Annonce

Brev:

Hvordan slutter vi nat-ammeriet?


4. maj 2009

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Hvordan slutter vi nat-ammeriet?

Hej Helen

Hvordan får jeg Maia til at sove igennem? Jeg ammer hende i det mørke soveværelse, hvorefter jeg lægger hende over i hendes seng, og som regel sover hun med det samme. Så vågner hun som regel mellem 22 og 23 og 1-2 gange mere. Altså spiser hun 2-3 gange om natten.

Én gang har jeg fået hende til at nøjes med 1 amning. Hun vågnede godt nok kl. 22.45, men jeg var så sikker på, at hun ikke kunne være sulten, at jeg ikke tilbød hende bryst. Hun var hidsig/ked af det, så jeg tog hende op, men så søgte hun ned mod brystet, og jeg lagde hende tilbage i sengen. Så sad jeg ved siden af hendes seng, og holdt ...


Annonce

... hende i hånden og aede hende lidt på ryggen, så godt jeg nu kunne, når nu hun lå og vred sig og var lidt gal. Til sidst tog hun endelig sutten og blev lidt mere rolig og faldt til sidst i søvn. Det hele varede omkring 15-20 min. Hun vågnede først kl. 3 igen, og så sov hun ellers til kl. 8. Er det vejen frem?

Jeg er ikke meget for at lade hende ligge og græde - det gør så ondt i mit moderhjerte :-) Omvendt vil jeg rigtig gerne snart have noget længere sammenhængende søvn. Jeg farer ikke hen til hende med det samme hun giver lyd fra sig, men først når jeg synes, det går over i rigtig gråd.

Med venlig hilsen
Jannie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Autostol

Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.

Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.

For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.

Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...

Læs mere i Babylex

Lattergas ved fødsel

Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.

Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.

Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tack før alla svar jag får från dig, tycker det är helt fantastiskt att du verkar komma ihåg vad man skriver i tidigare frågor =).

Tack før svar
Karolina, mor til tvillinger


Annonce