Svar: At falde i søvn - 11 mdr.
Kære Mie
Det lyder ikke som om at det at falde i søvn i jeres favn, ødelægger den øvrige nattensøvn - det er rigtig godt, det ser man nemlig tit. Så hos jer lyder det som om at det handler meget om tryghed og nærhed, følelsen af at I er der, at hun ikke er alene.
Jeg tænker derfor om I har mulighed for at sidde hos hende, altså sidde sammen med hende, hvor hun ikke holdes i jeres favn, men er ved siden af jer og samtidig hvor I kan holde hende i hånden, nusse hendes fødder, kærtegne hende blidt osv. så hun stadig får jeres nærhed - men på en anden måde, fordi hun ligger ved siden af jer i stedet for at ligge i jeres favn.
Jeg går ud fra at hun ligger i tremmeseng og det er helt relevant for hendes alder at ligge i en sådan. Har I mulighed for at kunne give hende fysisk kontakt gennem tremmerne eller har I mulighed for at fjerne den ene side af tremmesengen, når I putter hende? Hvis hendes seng står i soveværelset og kunne stilles op af jeres seng, så kunne det være en mulighed netop at fjerne tremmerne på den ene side. På den måde kunne I være i jeres seng og hun i sin egen seng - og I kunne stadig ligge med jeres hænder hos hende, berolige og betrygge.
Hvis sengen står på hendes eget værelse, så må I overveje, hvordan I kan komme til at give hende fysisk tryghed og nærhed på en anden måde, når hun skal sove.
Prøv i ...
... første omgang at være i nærheden, berolige, betrygge, forsøg at kærtegne hende, holde i hånd osv. Stille og roligt kan I så være der, sidde hos hende, tale lidt med hende, synge en sang osv. Rejser hun sig ved tremmerne, så sig til hende at hun skal lægge sig ned igen - igen kys hende, vær der for hende, og få hende selv til at lægge sig ned, blive puttet osv. vel vidende at I er der, sidder hos hende, det er okay, hun kan roligt lægge sig til at sove nu.
Er hun fuldstændig ulykkelig over at være på den ene side af tremmerne og I på den anden, så kan man nogle gange lægge madrassen på gulvet. Så kan man sidde ved siden af hende, lære hende at sove på denne måde, gøre hende tryg i etaper. Når hun så er tryg ved dette, så flyttes hun op i sengen igen og man sidder så igen ved siden af hende, taler med hende osv. præcis som man plejer, hvorefter hun så føler sig mere tryg.
Når I så til et punkt, hvor jeres tilstedeværelse forvirrer hende, hvor hun ikke kan finde ro, tror I skal lege, at der er tid til underholdning osv. så kan I begynde at gå frem og tilbage. Men lige nu lyder det som om at I skal finde en løsning, hvor I er der for hende, giver hende trygheden, roen, nærheden, men samtidig lærer hende at modtage dette lidt på afstand - altså uden at være direkte i favn.
Håber mine tanker hjælper videre på vej, forsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
Viden om børn:
Krydderurter
På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.
"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...
Honning
Honning frarådes til børn under 1 år. Honning indeholder bakteriesporer og kan være infektionskilden vd spædbarnsbotulisme.
Botulisme er en sjælden sygdom, som skyldes et toksin (en forgiftning) dannet af den en sporedannende bakterie Clostridium Botulinum. Sporerne findes i omgivelserne, de er hårdføre og kan tåle kogning i flere timer.
Voksne og større børn bliver ofte ikke syge, da vores bakterieflora i tarmsystemet er anderledes. Men hos spædbørn medfører...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






