Annonce

Annonce

Brev:

Uden ble - også om natten


16. april 2009

Kategori:
Alder:
3 år

Uden ble - også om natten

Hej Helen,

Fiona blev renlig i oktober sidste år - på eget initiativ - og det er gået fint med det. Vi valgte dog at beholde ble på hende om natten mest fordi den stadig oftest var våd om morgenen - og det var hun også helt med på.

Det er MEGET forskelligt hvor længe hun holder sig - somme tider i dagtimerne op til 6-7 timer, hvor hun ikke vil tisse selvom vi spørger. Vi har prøvet ikke at insistere for meget men holder dog fast i at man skal "tisse af" inden vi skal ud af døren.

I påskeferien havde vi så glemt bleerne og hun ville gerne sove uden hvilket gik uden uheld - selvom hun fuldstændig hysterisk nægtede at tisse en sen aften hvor hun var faldet i søvn på vej hjem i bilen og dermed formåede at holde sig i mere end 12 timer!

Efter vi er kommet hjem fra ferie vil hun stadig ...


Annonce

... ikke bruge natble og det synes vi er helt fint og støtter hende selvfølgelig i - der har dog været et enkelt uheld (allerede først på natten) og derfor tager vi hende nu på toilettet inden vi går i seng og sidder ligeså stille i næsten mørke og venter på hun tisser.

Nu er det så at jeg synes, at det er lidt synd sådan at hive hende ud af drømmeland hver aften indtil hvem ved hvornår? Hun har taget det meget pænt og vågner nærmest ikke, men det er jo ikke givet at hun vil reagere sådan hver gang - det kommer vel an på hvor man lige er i søvnen. Generelt har jeg altid fundet det synd at vække hende så det er måske bare et (overdrevet) svagt punkt jeg har...

Hvad siger din erfaring - hvor længe vil der mon gå før vi ikke behøver dette? Hun sover fra ca 20 til 6.30/7 (sover stadig middagslur).

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...

Læs hele brevet og Helens svar


29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...

Læs hele brevet og Helens svar


25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.

Toilettræning - 3.5 år

Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.

Lære at høre efter

Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mødregruppe

De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.

Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.

Det kan være en stor glæde at mødes med andre...

Læs mere i Babylex

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for en god brevkasse. Den har i mange sammenhænge givet mig brugbare svar på de spørgsmål, der dukker op for en førstegangsmor.

De bedste hilsener
Den forvirrede førstegangsmor


Annonce