Annonce

Annonce

Svar: Mad ved dagplejen


6. april 2009

Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Dejligt at høre at du kan bruge mine svar :o)

Som jeg læser dit brev, så vil Olivia være 6-7 måneder når hun skal starte i dagpleje og en plan for dagen vil her kunne se således ud:

En plan for dagen kan se således ud:

Tidlig morgen 05: Ammes og sover lidt videre i mors seng

Morgen 7: Havregrød, vand af kop.

Afleveres i dagpleje, sover hun meget længe en dag, så lad hende sove og lad dagplejer give hende havregrød, når hun afleveres der. Det er meget normalt at børn får morgengrøden i dagplejen.

Formiddag 9: Frugtmos, frisk blød frugt i hånden at sutte på selv, det kan være f.eks. appelsinbåde, fersken, blomme eller lignende. Vand af kop.

Flaske og puttes til formiddagslur, denne flaske vil normalt kunne springes over i 7 måneders alderen.

Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød eller fisk og tilbydes derudover lidt ristede rugbrødsbjælker, agurkestænger eller lignende i hånden. Mosen kan være hjemmelavet eller være mos fra glas. Vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur ca kl. 13, tidspunktet varierer efter hvor lang en formiddagslur hun har sovet

Eftermiddag 16: Tilbydes lidt flerkornsgrød med frugtmos, ...


Annonce

... frisk frugt i hånden som om formiddagen. Ammes, når I atter mødes, det er en dejligt måde at mødes på igen og det kan være bedre at dagplejer bare giver hende lidt frugt om eftermiddagen og du så ammer hende, når I ses - fremfor at fylde hende med en stor mængde grød. I må prøve jer frem :o)

Powernappen begynder at kunne blive sprunget over

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, vand af kop. Tilbydes igen lidt ristede brødskorper, agurk, kogte blomkålshoveder, kartoffelbåde eller lignende at sidde med selv.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Ammes og puttes til natten ca 19.30, sover i sin egen seng

Sen aften 23.30: Ammes og sover uden mælk i egen seng til næste morgen tidlig, hvor hun kommer over til dig og bliver ammet.

Da Olivia spiser så godt allerede og mestrer teknikken fint, så lyder det som en god idé at give hende skemad 2 gange dagligt. Det vil således være rigtig godt, hvis du nu starter op med lidt grøntsagsmos om aftenen. Det er bedre at give hende 3/4 dl. 2 x dagligt og følge efter med mælk end at give hende 1 dl eller mere og hun så afviser mælken bagefter :o)

Håber ovenstående plan hjælper videre på vej, fortsat held og lykke og rigtig god påske :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Min søn på 11 måneder spiser ikke

Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Amning og medicin

Når du spiser og drikker, så går det du indtager via din blodbane over i mælken og vil således blive overført til dit barn. Derfor er det meget vigtigt at du taler med din læge, hvis du har behov for at tage medicin, når du ammer dit barn.

Der kan være mange grunde til at man får medicin, når man ammer. Der kan være behov for smertestillende, der kan være behov for antidepressiv medicin, antibiotika og mange andre ting og der findes næsten altid præparater, som kan tages selvom...

Læs mere i Babylex

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce