Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke have skemad - 6 mdr.


26. marts 2009

Alder:
6 mdr.

Vil ikke have skemad - 6 mdr.

Kære Helen

Tak for en rigtig god brevkasse. Jeg har især været meget glad for at læse om din holdning til amning i forbindelse med søvn. Jeg har læst rigtig mange steder at amning ikke må indgå i putteritual, men det har min datter altså ikke :-). Vi nyder begge at falde til ro med amning inden hun skal sove.

Min datter er 6 mdr og 1 uge. Hun er siden fødslen blevet ammet fuldt ud. Jeg har nok mælk, men alligevel begyndte hendes vægtkurve at knække da hun var omkring 4 mdr. På det tidspunkt ville hun kun ammes om natten og faldt ofte i søvn uden at have spist de store mængder. Efter sundhedsplejerskens anbefaling begyndte vi med skemad 2 gange om dagen. Efter vi fik vendt hendes ammemønster og supplerede med grød, følger hun nu igen sin kurve. Hun vejer 7,8 kg og måler 72 cm.

De seneste par uger har vi tilbudt hende ris- eller hirsegrød med forskelligt frugtmos tre gange om dagen. Ofte spiste hun kun et par teskefulde, men nogle gange næsten ½ dl. Hun åbnede munden efter skeen og lukkede den og vendte ansigtet væk, når hun ikke ville have mere. Kartoffel og grønsagsmos er endnu ikke faldet i hendes smag.

Dagen så nogenlunde ud som følgende:

6.30 - 7.00 vågne, hygge lidt i mors seng og stå op
7.30 grød til morgen mad
9.00 ammes og puttes - sover ml 1½ - 2½ time
11.00 grød
13.30 ammes og puttes
17.00 grød (tilbydes den senere, f.eks. efter powernappen, er hun får træt og græder bare)
18.00 ammes og nogle gange en powernap
19.15 nattøj på
19.30 ammes
20.00 puttes og ...


Annonce

... falder selv i søvn
23.00 ammes og jubi sov natten igennem

Nu er det altså desværre blevet sådan at hun nægter at spise noget af en ske. Det har stået på i 5 dage. Hun lukker munden, vender ansigtet væk og begynder nogle gange at græde.
Hun er ved at få tænder igen. Ved de to første tænder havde hun også nogle dage hvor hun nægtede at spise grød. Efter anbefaling fra min sp holdt vi en uges pause, men på det tidspunkt var hun 4½ måned og ikke helt så sulten som nu.

Nu vågner hun omkring kl. 2.00 og kl. 5.00 for at amme og er klar til at stå op omkring kl. 6.00. Jeg forsøger stadigvæk med skemad, hver gang hun vågner, men altså uden held. Hun vil gerne have appelsinbåde, agurkstave og bjælker af ristet rugbrød – altså mad hun selv putter i munden og kan gnave på. Hun spiser det selvfølgelig ikke endnu, så det giver ikke nogen bund i den lille mave. Udover de to ekstra amninger om natten ammer jeg nogle dage en ekstra gang om eftermiddagen.

Skal vi holde pause med skemaden i nogle dage og så bare nøjes med de madvare hun selv kan putte i munden?
Jeg er bange for at presse hende for meget, så hun får en negativ oplevelse. Hun kan ikke finde ud af at bruge en sutteflaske, så der er ikke mulighed for at supplerer op med flaske og jeg synes pludselig at tiden løber i forhold til at jeg skal starte på arbejde om 2 mdr. Jeg ved godt at meget kan ændre sig, men jeg kan altså ikke lade være med at bekymre mig om, hvordan hun skal undvære mors bryst.

Med venlig hilsen
Den bekymrede mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for hjælpen - det virker!!

Jeg vil takke dig for din støtte i vores søvnprojektet. Det virker så godt, at vi indimellem synes det er for godt/let til at være sandt. I går havde jeg veninder på besøg og alligevel var det så let som ingenting. Det er en lettelse og putningen er blevet en fornøjelse for alle parter.

Det var lange 5 uger for at få det til at fungere, men det hele værd!

Tusinde tak for din støtte.

Fra to nu langt mindre trætte forældre


Annonce