Annonce

Annonce

Brev:

Indkøring i vuggestue - 12 mdr.


25. marts 2009

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Indkøring i vuggestue - 12 mdr.

Kære Helen,

Selvom der går lidt tid før jeg modtager svar tilbage, vil jeg alligevel spørge dig om noget i forbindelse med indkøring af min søn i vuggestue.

Jeg synes nemlig det er gået alt for hurtigt, men jeg ved ikke om det er mig, som mor, der føler det er svært og jeg blander det sammen med svære følelser, eller om det er tacklet forkert.

Min søn startede mandag, her var jeg og min søn i vuggestuen et par timer, han spiste lidt formiddagsmad med, og vi legede lidt. Tirsdag var det samme formiddag, og herefter gik primær kontaktpersonen med min søn udenfor sammen med de andre børn. Jeg blev indenfor, og da det gik rigtig godt med at være ude, bad de mig om at gå et stykke tid. Min søn ...


Annonce

... kom med indenfor og spiste med, og jeg hentede ham inden de skulle sove.

Han havde haft det rigtig godt og havde ikke været ked af det. Onsdag kom vi og jeg legede med ham et kvarters tid, herefter bad de mig om at gå, og så ville de ringe når jeg skulle komme igen, alt efter hvordan han havde det, så måske spiste han der og måske sover han der.

Jeg føler det hele går meget stærkt, idag onsdag sagde jeg ordentligt farvel og vinkede, han blev meget ked af det. Jeg lader ikke min søn se at jeg synes det er svært, og gik med det samme. Plejer en indkøring at gå så stærkt? er det godt for min søn? - han har ikke været ked af det, og de synes han er glad og trives dernede.

med venlig hilsen
Tina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

22. oktober 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Græder forfærdeligt hver morgen efter ammestop

Kære Helen Vi har nu udfaset amning helt, også den om morgenen. Det er ca...

Læs hele brevet og Helens svar


1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex

Ymer og ylette

Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det er lige før jeg synes det bliver pinligt at jeg skriver så meget til dig, men dine svar er enormt nyttige og jeg har fået en god tillid til dig, så du kommer til at høre mere fra mig.

Tak fra Sophus´ mor


Annonce