Brev:
Er han for meget alene?

Hej Helen.
Jeg har en dreng på 3 måneder. Siden han var 3 dage gammel har han sovet i sin vugge på sit eget værelse. Jeg er lidt bekymret for, om han er for meget alene, for han sover nemlig rigtig rigtig meget.
Sådan ser dagen ud...
05.00 får en flaske på 220 ml mme
sover fra 05.30 til til kl. 06.30 så vi står op og snakker og leger i ca en time på legetæppet
Derefter tager han en lille lur på 1 time.
vågner så ca mellem kl. 08.30 og 09.00 og får en flaske mme med 220 ml.
så leger vi 2 timer og så er han træt igen. Så bliver han puttet i sin barnevogn og sover nede i gården fra 11.00 til kl.15 eller kl. 16.
Så kommer han op og får igen en ...
... flaske, vi leger ca 2 timer, dvs til kl. er 17.00 eller 18.00.
så bliver han træt igen og vi putter ham kl.18.00.
Han sover og sover.. vi vækker ham kl. 23.00 og giver ham en flaske, han sover videre med det samme igen til 05.00.
Han vil ikke sove i vores arme, for så bliver han ved med at være urolig, han falder først til ro når vi lægger ham i hans vugge eller i barnevognen.
Jeg er derfor så bange for, om han er alt for meget alene, netop fordi han kun vil sove for sig selv og fordi han sover så meget. Er det nok for hans lille person kun at se hans far og mig "så lidt". Han er jo kun vågen ca. 5 timer i døgnet hvor vi leger og snakker sammen, er det nok????.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
Fladt baghoved
Da små børns kranieknogler er bløde og ikke helt sammenvoksede, kan de tage facon efter, hvordan barnet lejres. Det kan give barnet en flad eller skæv hovedfacon, - dette kaldes lejringsbetinget skævhed af kraniet.
Sundhedsstyrelsen anbefaler, at børn altid lejres på ryggen, når de skal sove, fordi dette mindsker risikoen for vuggedød. Du skal være opmærksom på, at barnet ikke ligger med hovedet til den samme side, hver gang det sover, da dette kan medføre, at barnet får en skæv...
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




