Brev:
Et dyrbart menneske
Kære Helen,
Har brug for råd - måske mest opmuntring - endnu engang.
Min lille Malthe, der ikke længere er helt så lille, men faktisk snart et år skal passes. Vist nok ;-)
Hans far og jeg skal ud - og jeg glæder mig, men har svært ved at slippe ham den lille dyrbare...
Han skal passes af mormor som han elsker og kender godt.
Hans far og jeg er generelt meget forskellige omkring Malthe. Naturligt nok - tænker jeg. Far tumler og lader ham opleve verden med alt hvad der hører med. Han er af den overbevisning at han godt må pylre lidt og gøre sine egne erfaringer.
Jeg derimod er blæst omkuld af kærlighed og kan slet ikke lade være med at tage ham op. Nusse i en uendelighed og ja, lade ham falde i søvn, mens vi stille danser rundt i soveværelset. ;-) Efterfølgende sover vi sammen. Jeg gjorde et halvhjertet forsøg på at få ham i egen seng, men kunne slet ikke udholde hans gråd.
Det betyder alt sammen at jeg nu har en dreng der er meget afhængig af mig. Han vil meget gerne sidde på min arm, Jeg bærer ham stadig i slynge og selvom han hygger med far eller mormor - når jeg ikke er der - insisterer han på at være hos mig, hvis han så meget som hører at jeg trækker vejret i rummet ved siden af.
Egentligt gør det mig ikke noget. Måske med undtagelse af det der med at han ikke vil sove i egen seng, jeg er hele tiden bange for at han skal falde ud af vores. Jeg er som sagt blæst omkuld og er indstillet på - og ...
... har lyst til - at give alt jeg har i forhold til ham.
Før hans ankomst var jeg et rigtigt arbejdsmenneske og havde egentligt svært ved at forestille mig selv som mor. Nu er alting vendt på hovedet. Min egen barndom var lidt omtumlet og uden det skal lyde som klynk - tror jeg det spiller en rolle. Jeg har bekymret mig meget i forhold til Malthe og er blevet lidt sådan en "symbiose-mor" tror jeg. Har jeg ladet mig fortælle ;-)
Egentligt trænger jeg jo også til at blive selvstændigt menneske igen, men mine følelser er bare sådan at jeg ikke nænner at tage et skridt uden at være helt overbevist om at det samtidigt er det optimale for Malthe.
Pasningen sætter det lidt i perspektiv. Og det er derfor jeg skriver. Mormor vil gerne have Malthe med hjem og overnatte.
Far elsker ideen. Jeg har det svært med det. Med udgangspunkt i det eksempel - vil du dele dine tanker. Skal jeg stoppe lidt op og passe på ikke at forsvinde helt ind i den der samhørighed. Har Malthe i virkeligheden større glæde ved at han bliver mere adskilt fra mig? Og at jeg igen kan fordybe mig i andre ting og finde glæde i det. Det savner jeg jo trods alt også.
Ved godt det er et langt brev, men har tumlet med det længe og tror og håber at dine tanker vil kunne sætte flere ting på plads i forhold til overvejelser om både stort og småt.
Malthe er endnu ikke i vuggestue, men skal efter planen starte når han er 13 mrd.
Giver det mening?
Pia.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...
10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
13 mdr og i seng på anden måde - del II
Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...
Viden om børn:
Sikkerhed i hjemmet
Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.
Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.
Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.
Gå...
Calcium
Calcium findes hovedsagligt i mælkeprodukter, herunder modermælk og modermælkserstatninger.
Calcium er vigtigt til opbygning af skelettet og er derfor af stor betydning for børn, der naturligt skal vokse meget. Hvis barnet ikke får calcium nok, vil der frigøres calcium fra skelettet for at opretholde koncentrationen af calcium i blodet.
Børn der ammes eller får flaske får dækket deres behov for calcium derigennem og det anbefales at børn får modermælk eller...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Tak for hjælpen - det virker!!
Jeg vil takke dig for din støtte i vores søvnprojektet. Det virker så godt, at vi indimellem synes det er for godt/let til at være sandt. I går havde jeg veninder på besøg og alligevel var det så let som ingenting. Det er en lettelse og putningen er blevet en fornøjelse for alle parter.
Det var lange 5 uger for at få det til at fungere, men det hele værd!
Tusinde tak for din støtte.
Fra to nu langt mindre trætte forældre