Annonce

Annonce

Brev:

Søvn og hudproblemer


2. marts 2009

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Søvn og hudproblemer

Kære Helen

Har tidligere skrevet til dig vedr. min datters søvnmønster. Nu er den gal igen. Det er ikke noget problem for hende at falde I søvn om dagen, men om aftenen er det ofte en kamp.

Hun vågner ml. kl 8 pg 9. Herefter er hun vågen ca 1-2 timer, hvorefter hun er klar til at blive puttet igen. Her sover hun ca 1-2 timer. Så er hun igen vågen 1-2 timer, hvorefter hun gerne tager en lang lur på ca. 3 timer. Kl. ca 18 er hun træt igen, men her sover hun ofte kun 30 min. Vi ville så gerne putte hende til natten omkring kl. 20, hvor hun virker træt. Men når vi har prøvet det, tager det ofte 2-3 timer, inden hun giver op. Dvs. hun falder i søvn kl. 22 - 23.

Er hun stadig for lille til at have en rytme - eller hvordan kan vi ændre rytmen, så hun sover tidligere om aftenen?

Når hun skal puttes falder hun, hvis det er sent nok, I søvn I forbindelse med, at jeg ammer hende. Men ofte falder jeg også I søvn, så der ingen voksentid er om aftenen. Vi kan også få hende til at sove ved at lægge hende I liften og gå rundt med den. Men den bliver hun snart for stor til, så det er ikke en holdbar løsning.

Vi ville gerne kunne putte hende I hendes egen seng kl. 19-20 efter en ammetår. Vi har prøvet det et par ...


Annonce

... aftener I streg med det resultat, at hun græder og kæmper mod søvnen. Vi tager hende så lidt op, og lægger hende igen. Sådan kan der gå 2-3 timer. Er det løsningen at blive ved, så hun til sidst "lærer" det? Gråden er ikke "hjerteskærende", men mere "jeg giver ikke op, jeg vil ikke sove". Jeg har det ikke godt med, at hun "kæmper" sådan. Det (sut, sutteklud osv.) der får hende til at sove uden problemer om dagen, hjælper ikke om aftenen.

Hun spiser med ca. 3 timers mellemrum om dagen, 1 gang ekstra om aftenen og så en gang om natten, og trives ellers fint.

Hun har dog arp, og (tror jeg) hormonknopper på kinderne, de er I hvert fald helt tørre/skællende og røde. Mht. arp bruger jeg madolie og redder hovedbunden som beskrevet I bøgerne. Men da hun næsten ingen hår har, bliver den nemt rød. Jeg kan ikke rigtigt få den helt fjernet. Til kindernene bruger jeg Ceridal creme, men det er også som om, det ikke vil forsvinde. Lægen (da hun var 5 uger) mente ikke, at det var eksem.

Har du andre råd mod arp og kinderne, end det jeg allerede gør? Det forsvinder vel forhåbentligt på et tidspunkt. Men det går mig på, at jeg ikke kan få bugt med det.

På forhånd tak for hjælpen.

Med venlig hilsen
Emilias mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex

Tisser i sengen

Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.

Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.

Langt de fleste børn vokser...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar, det er så dejligt at skrive til dig, du giver altid sådan nogle gode varme råd.

Det er dejligt at kunne skrive til dig, når man er bekymret.

Hilsen
Guldklumpens mor


Annonce