Annonce

Annonce

Svar: Mad- og mælkeplan - 10 mdr.


2. marts 2009

Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej Camilla

Jeg kan se ud af din plan at du fortsat amme lidt og derudover giver flaske to gange om dagen. Det lyder fint i forhold til din drengs behov for mælk og væske, når han derudover også drikker vand af kop, men du skal være opmærksom på at han skal have jerntilskud, hvis han ikke får 400ml mme dagligt.

Jern kan naturligvis påvirke maven og give tendens til forstoppelse, så for at undgå dette kunne det hos jer, være en rigtig god idé at tilbyde de 400ml mme så I på den måde får jeres dreng dækket ind. Derfor vil det være rigtig godt at bibeholde de to flasker dagligt til han er 12 måneder gammel. Det betyder dog ikke at han skal have flasken kl. 02 om natten, hvor du sover rigtig godt. Du kan i stedet forsøge at tilbyde ham flasken sen aften kl. 23 inden du selv gå i seng i håb om at han så kan spise i søvne på det tidspunkt og sove uden mælk til næste morgen tidlig.

Mit forslag til en dagsplan med udgangspunkt i dine tider, ser således ud:

Tidlig morgen 6.30-7: Havregrød evt. med frugtmos, vand, mme eller sødmælk af kop

Morgenlur som nu

Formiddag 9.30-10: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i stykker, vand af kop.

Frokost 11.30-12: Rugbrød med forskelligt smørbart pålæg, gerne fiske pålæg som makrel, sildepostej, rognguf eller lignende. Tilbehør af kogte grøntsager - ærter, majs, gulerod. Kartoffelbåde, rød peberfrugt, agurk. Frikadelle, kogte pastaskruer og lignende rester fra aftensmaden.

Kan suppleres med grøntsagsmos (hjemmelavet eller mos fra glas) ...


Annonce

... hvis han ikke spiser nok af det andet. Vand af kop.

Puttes til middagslur ca kl 13 som nu

Eftermiddag 15.30-16: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, en lille portion tykmælk med frugtmos, rugbrødsdrys, müsli eller lignende (uden chokolade og honning). Vand af kop.

Aften 18: Familiemad, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs af forskellig slags. Må få det hele - lasagne, farsbrød, frikadeller, laks, fiskefiletter, pangasius filetter, madpandekager osv. hvad I andre nu får. Retter med hakket eller meget mørt kød i små stykker samt retter med sovs er ofte det bedste. Vand, sødmælk eller mme af kop.

Kan få lidt frisk frugt eller en frugtgrød med mælk inden sengetid, vand sødmælk eller mme af kop.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Ammes/flaske og puttes til natten ca 19.30

Sen aften 23: Flaske og sover til næste morgen tidlig hvor dagen så starter med grød.

Det vil normalt være sådan at i takt med at barnet spiser mere og mere familiemad, får større og større variation så vil maven naturligt gå igang. Prøv derfor om du kan sikre din dreng både væske og mad nok i løbet af dagen, gerne mere frugt, mere fiberholdigt brød suppleret med masser af væske og også meget gerne grøntsagsmos (kogte grøntsager) det er vigtigt.

I takt med at han begynder at bruge sig selv motorisk mere og mere, kravler, rejser sig, begynder at gå rundt osv. så sætter det ofte også gang i maven. Hjælp ham derfor også med at bruge sin krop så meget som muligt :o)

Håber du hermed er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 og amning

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.

Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...

Læs mere i Babylex

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når jeg føler mig dum, så skriver jeg til dig, hvor saglighed, oplysthed og empati mødes på det smukkeste. Tak for det!

Hilsen
Mor på 39


Annonce