Annonce

Annonce

Svar: Afføringsproblemer - 23 mdr.


1. marts 2009

Kategori:
Alder:
23 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Renlighed.

Kære Rikke

Det lyder umiddelbart som om at din drengs maveproblemer har stået på gennem rigtig lang tid, faktisk i al den tid han har fået andet end mælk og da effekten af afføringsmiddel efterhånden er begrænset, så synes jeg det lyder relevant at se på hvordan han spiser, hvordan er sammensætningen af hans kost?

Med den alder han har, så er det en rigtig god idé at give ham fiberrigt brød og meget gerne både groft rugbrød og grovboller. Det vil på samme måde være en god idé at tilbyde ham f.eks. lidt müsli eller rugbrødsdrys på lidt A38, cultura eller lignende surmælksprodukt, som i sig selv er med til at holde maven igang naturligt. Surmælksprodukter indeholder mælkesyrebakterier som findes naturligt i tarmen og hjælper til en god fordøjelse.

Det er dog også meget vigtigt at barnet får væske nok. fiber binder væsken i tarmen og blødgør afføringen, men hvis man ikke drikker væske nok, så virker fibrene modsat og vil gøre afføringen hårdere. Der skal altså masser af væske til og din dreng skal drikke masser af vand.

Derudover så er det vigtigt at han spiser masser af frugt, det kan være frisk frugt og vælg her de lidt mere vandholdige typer som appelsin, pære, melon, æble, blommer og meget gerne forskellige slags bær. Hold igen med banan. Giv ham også meget gerne frugtgrød, du kan lave det selv eller købe det færdigt og servere det med lidt mælk på.Det kan være æblegrød, sveskegrød, jordbærgrød, rabarbergrød, abrikosgrød eller hvad du nu kan få. Varier det lidt.

Grøntsager er også rigtigt vigtigt og ...


Annonce

... det vil her være en god idé at du får ham til at spise kogte grøntsager eller laver grøntsagsmos. Råkost er ikke så godt til hans mave.

Giv ham også gerne lidt figner, rosiner eller abrikoser, også bløde svesker uden sten kan være en rigtig god idé.

Vær opmærksom på at han ikke skal indtage store mængder mælk, et glas mælk til morgenmaden og måske om aftenen er okay, men han skal ikke drikke meget mælk hver dag. Vand er det bedste til ham og her må han drikke alt det han kan :o)

Vær også opmærksom på at maden ikke skal være fedtfattig, han har stadig behov for lidt smør på brøddet, sovs til sin aftensmad, dressing osv.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Derudover skal du naturligvis sikre dig at han bruger sig selv fysisk, jo mere han bevæger sig, jo bedre fungerer maven også.

Der er ingen tvivl om at din dreng er generet af sin forstoppelse og det er rigtig synd for ham. Det er problematisk at afføringsmidlerne ikke rigtig har nogen effekt og jeg må også sige, at med kronisk forstoppelse, er det heller ikke altid sammenhængende med kosten og indtaget, sammensætningen af mad.

Derfor synes jeg du skal bede jeres læge om at få en henvisning til børneafdelingen, hvor de kan vurdere om der kan være andre årsager til at jeres dreng er kronisk forstoppet og hvad man i givet fald skal gøre ved det. At maven fungere er vigtigt for vores livskvalitet og det skal naturligvis undersøges, hvorfor din dreng har det som han har det. Det har jo stået på rigtig længe.

Jeg håber at I hermed er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke med ham:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om renlighed:

27. august 2025 | Renlighed | 3 år, 5 mdr.

Hr. Pølle i potten :)

Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående pottetræning og afføring....

Læs hele brevet og Helens svar


5. august 2025 | Renlighed | 3 år

Toilettræning - men ingen afføring

Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klapvogn - køb af klapvogn

Når I vil købe en klapvogn, skal I overveje, hvad jeres behov er. Der findes mange forskellige modeller af klapvogne, som hver har deres fordele.

En klapvogn kan være praktisk, når I bevæger jer rundt i byen, eller tager feks. bus eller tog. En klapvogn er ofte let at manøvrerer rundt med, og den fylder ofte mindre end en barnevogn, hvilket kan gøre den praktisk i hverdagen. Samtidig kan mange klapvogne klappes sammen, så de f.eks. kan være med i bilen, hvis I f.eks. skal i ZOO...

Læs mere i Babylex

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce