Annonce

Annonce

Svar: Ikke mere mælk


25. februar 2009

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Line

Der er absolut intet i vejen for at du begynder at give Aske lidt modermælkserstatning på flaske og trapper lidt ud af amning, hvis I begge har det godt med det :o)

De fleste børn vil i 7 måneders alderen trives godt med amning eller flaske ca 4 gange dagligt i 8-9 måneders alderen nedsættes normalt til ca 3 gange dagligt. Hvis du ønsker at stoppe amning helt og overgå til flaske, så vil det være godt, at du trapper stille og roligt ud, det vil sige, at du nu hvor du ammer 4 gange dagligt, starter med at amme 3 gange og give flaske 1 gang. Efter nogle dage kan du så amme 2 gange og give flaske 2 gange, så amme 1 gang og give flaske 3 gange og tilsidst så helt stoppe amning og så bibeholde de 3 flasker dagligt.

Hvis du beslutter dig for at overgå helt til flaske, så mme skal erstatte amningerne, så er det som udgangspunkt en god idé at mælken er ca 37 grader og at han lapper det i sig fra flasken. Det er vigtigt fordi den lune mælk giver en lidt anden ro og der er stadig tale om forholdsvis store mængder mælk, som han får i maven. De fleste børn vil i denne alder fortsat drikke ca 600ml i døgnet - altså 3 flasker af ca 200ml hver ... Men hvis han kun vil have det koldt, så er det naturligvis bedre end at han ikke drikker sin mælk. Det vil også være rigtig godt at du udover flaske giver ham mme i grød og mos, så han derigennem får lidt ekstra, ligesom det er rigtig fint, at han nu får mere og mere af jeres mad, og således også får lidt sovs, ost. mv.

En plan, lavet med udgangspunkt i din egen plan, kan se således ud:

Tidlig morgen kl 5: ammes eller flaske

Morgen kl ...


Annonce

... 7-7.30: havregrød

Formiddag kl 8.30-9: Frugtmos + forskelligt frugt i stykker + noget han selv bider i

Puttes til formiddagslur, normalt uden amning/flaske (fordi det giver plads i maven til en større frokost)

Frokost kl 11-11.30: Rugbrødshapsere med hummus, leverpostej, fiskefrikadelle, smørreost, ærtemos osv + frugt i stykker + agurkestænger eller ristede rugbrødsstænger

Puttes til middagslur ca kl. 13 med amning eller flaske, for at kunne sove en lidt længere middagslur (omkring 9 måneders alderen kan den fjernes - ofte siger barnet selv fra, i takt med at indtaget af frokost bliver større)

Eftermiddag 14.30-15: bolle med smør, ost, flerkornsgrød + frugt i stykker + noget han selv bider i


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Powernap, hvis han ikke har sovet særlig lang middagslur

Før aftensmaden 16.30-17: brød/frugt eller hvad I nu kan finde på

Aften 18-18.30: Mere og mere familiemad, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs af forskellig slags. Mad som smager af noget og gerne både mos og mad i stykker, samt mad han selv kan sidde med i hånden. Det kan være kartofler der moset med sovs, ris der gives med sovs osv. og frikadellen serveres så i stykker, ligesom han også kan få blomkålshoveder, kartoffelbåde og lignende i hånden at gnave i. Præcis som I også allerede beskriver :o)

Ammes eller flaske og puttes til natten 19.30

Sen aften 23-24: Ammes eller flaske

Som du kan se ligner mit forslag til en dagsplan meget jeres egen og du kan roligt gå over til flaske, hvis det er sådan det fungerer bedst for jer alle lige nu.

Håber ovenstående hjælper videre på vej og giver lidt ro, fortsat held og lykke :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børn i bilen

Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:

1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.

2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.

3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.

4....

Læs mere i Babylex

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en fantastisk brevkasse og nogle fantastiske og velskrevne bøger. Begge dele har ofte hjulpet os siden vi blev forældre for ca. 1½ år siden!

Tak fra familien i København.


Annonce