Annonce

Annonce

Brev:

Urolig søvn og manglende spiselyst


23. februar 2009

Alder:
1 mdr.

Urolig søvn og manglende spiselyst

Hej Helen!

Nu er det min tur til at stille mig op i køen over frustrerende førstegangsmødre - håber virkelig du kan hjælpe mig!

Min datter er 4 uger gammel og hun er flaskebarn, da jeg efter åbne sår på brystvorterne og 2 x brystbetændelse ikke dannede noget mælk til hende og det gjorde at hun tabte sig for meget i løbet af den første uge. Det hele er faktisk gået ganske fint indtil for et par dage siden; hun fik 6 måltider i døgnet a' 150 ml, hvoraf de 5 var Nan1 og 1 var syrnet allomin. Afførringen var som den skulle være og hun tog det på som hun skulle og virkede mæt og tilpas.

Hun har alle sine dage sovet meget let - og hun sov allerbedst på mor og fars brystkasse, da hun stort set altid vågnede når vi prøvede at lægge hende over i sin vugge eller mellem os i sengen. Men her på det sidste er hun begyndt at græde meget i søvne, tror vi, for øjnene er stadig lukkede og hun falder hen igen. Derudover sover hun meget mere og 'kalder' ikke på mad mere - især det ...


Annonce

... sidste bekymrer mig meget.

Feks idag har det set sådan ud: Fik mad i aftes kl. 24, vågnede igen kl. 05.00 og 'kaldte' på mad, sov til kl. 09.30 hvor vi vækkede hende og gav hende mad. Herefter var hun så vågen i ca. 2-3 timer, hvorefter vi igen vækkede hende kl. 16.00 for at give hende mad og faldte i søvn igen med det samme. Kl. er nu ca. 20 og hun sover stadig. Det vil sige 4 måltider i løbet af 20 timer - det er da alt for lidt, ik'?

Vi har aldrig skulle vække hende før og hun plejer normalt heller ikke at sove så meget - er det normalt? Er det hendes måde at sige at nu er der ro på hendes hverdag og hun har det godt nok eller hvad? Når vi vækker hende og har pludret lidt med hende er hun skam sulten nok og tager godt fat i flasken - det er som om hun nærmest glemmer at vågne og 'kalde' på mad. Men det er da en dum vane hun i den seneste uge har tillagt sig, ik'?

Håber du kan berolige mig lidt - og ellers tak for en god brevkasse!

Med venlig hilsen
Susan

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Gråd i barnevogn - 2 mdr.

Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Selleri

Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.

Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.

Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...

Læs mere i Babylex

Klip i mellemkødet (Episiotomi)

I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.

Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.

Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dit svar - jeg gik 100% på ham og tommelfingeren. Det tog faktisk kun 3-4 dage, så ville han hellere ha sut end tommelfinger.

Tak fra Conrads mor


Annonce