Brev:
Fisk, fedtstof og kalktilskud

Hej Helen
Har lige brug for din vurdering af et par ting.
Josefine er meget glad for skalddyr, fisk og fiskepålæg.
Hun får fisk - alle typer,4-5 gange om ugen til et af sine måltider. Jeg tænker lidt på om hun kan få for meget, i forhold til tungmetaller oa.
Hun får naturligvis også andet kød, men vi spiser generelt meget fisk herhjemme, så det præger selvfølgelig hendes mad.
Hver dag får de varm mad i vuggestuen, en dag om ugen er der fisk, men ellers får hun så andre kødtyper der.
Noget andet er at hun simpelthen bare elsker røget fisk, fx ørredfilet, hellefisk og også marinerede sild i alle afskygninger. Vi begrænser dette lidt, men hun får stadig disse typer mindst 1 gange ugtl. Kan hun få det, eller er der for meget salt/sukker i den slags fisk.
Desuden er jeg lidt i tvivl mht fedtstof i maden, mælketyper olign. Nogen anbefaler skummetmælk fra 1års alderen, andre sød og let mælk. Josefine drikker ikke særlig meget mælk, men vi laver hendes morgengrød på sødmælk. Hun får vel mellem 2 og 300 ml dgl (samt ekstra kalk)
Hvilken slags mælk er bedst for hende ?
Hun får kosttilskud i form af eyeq (2 ...
... tsk dgl) og smørklat på morgengrøden. Desuden får hun smør på brødet. Er igen i tvivl - skal man spare på fedtet, eller fortsat give hende fx smørklat på grød ?
Hun er jo ikke en stor pige Vejer ca 10 kg og er ca 78 cm lang
Hun er nu 14 mdr - korrigeret og udvikler sig helt som hun skal.
Sidste spørgsmål -
Da hun jo ikke spiser de 500 ml mælkeprodukter dgl., giver vi hende kalktilskud. Det har været et værre mas at finde nogen piller hun ville have - vi knuser dem. Først købte jeg børnevitamin med ekstra kalk. Dem ville hun slet ikke spise, hverken i grød eller noget, De findes kun med diverse frugtsmag - eller cola ...!!
Så købte jeg almindelig kalktilskud, de glider jo ned med grøden, men hun skal have 3 store piller (knust) hver dag iflg. indlægssedlen, så hendes grød smager faktisk lidt af kridt ..
Det jeg ikke forstår er at det samme kalktilskud kan fylde så lidt i en multivitaminpille, når der skal 3 store hestepiller til af en andet produkt?
Kan du anbefale noget kalktilskud, uden cola, hindbær eller tuttifruttismag (...!!), eller andet ?
Det var vist alt for nu
De bedste hilsner Josefine og co
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
Viden om børn:
Navn - navngivning
Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.
Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.
Fontanellen
Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.
Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







