Annonce

Annonce

Brev:

Hun vil bare ikke sove


26. januar 2009

Kategori:
Alder:
2 år, 6 mdr.

Hun vil bare ikke sove

Kære Helen

Så er jeg på banen igen, med behov for et godt råd. Vi har stadig meget store problemer med at få Ingrid til at sove om aftenen - det kan tage helt op til tre-fire timer. Vi har en fornemmelse af at hun ikke sover så meget (mere) i vuggestuen - nok maks. to timer pr. dag, og om dagen er hun relativt nem at putte - men om aftenen er det en anden sag.

Vi putter ved ca. 20-tiden, med to bøger og et par sange. Derefter sidder jeg ved hende lidt - hvis det er mig der putter - mens hendes far er hurtigere til at rejse sig at gå. Ingen af teknikkerne er sjældent en succes - i aftes faldt hun i søvn kl. 22:45, efter at have taget bleen og alt sit tøj af tre gange, sprang rundt og var glad, omend iskold. Det paradoksale er jo at barnet er træt, når vi så lægger hende ned igen og igen og igen, men sove - aldrig i livet.

Vi synes vi har prøvet alt - sidde og holde hende i ...


Annonce

... hånden i fire timer - uden held. At lade hende ligge og læse - uden held. At sidde udenfor hendes dør - uden held. At være på hendes værelse med strygetøj - uden held - osv. Det har efterhånden stået på i et lille år, og vi er helt blanke mht. hvordan vi skal gribe det an. Vores aftener er non-eksistente, fordi det er et hel-aftens projekt at få barnet til at sove, og det tærer da lidt efterhånden.

Hun sover i juniorseng nu, men vi overvejer at flytte hende tilbage i tremmeseng igen, selvom hun også kravlede ud af den fra tid til anden.

Hun er sjov og glad og nem (om dagen), og med i både sprog og udvikling, har vi fornemmelsen af. Det er bare som om hun har et søvn-vindue, og hvis hun ikke går omkuld der, er der lang tid til næste vindue åbner sig.

Nogen gode råd? Er vi allerede ved at være der, hvor middagsluren skal udfases?

På forhånd tak.

Bedste hilsner
Ingrids mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...

Læs hele brevet og Helens svar


29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.

Lære at høre efter

Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...

Læs hele brevet og Helens svar


21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex

Madras til barneseng

Der findes mange slags madrasser på markedet, og når du skal vælge en madras til dit barns seng, så vil anbefalingen ofte være, at du vælger en skummadras, en latexmadras eller alternativt en madras i et naturmateriale. Vælger du en skummadras (polyurethanskum), skal den være mindst 5 cm tyk og helst med betræk, der kan tages af og vaskes.

Det anbefales, at dit barn ligger på et fast underlag, fordi det giver barnet mulighed for at bruge og udvikle sine muskler. Samtidig sikrer...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen & Co.

Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.

Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )

Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!

Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.


Annonce