Brev:
Støttestrømper og flyvning
Hej Helen.
Nu er de tre måneder snart gået, siden jge blev gravid.
Jeg skal 14 dage til Mexico her på tirsdag og ville høre hvor man kan købe støttestrømper henne?
Er der andre ting jeg skal være opmærksom på når jeg skal flyve i mange mange timer?
Til tider har jeg følelsen af at babyen ikke er der mere, har ikke smerter og har heller ikke blødt, er vokset lidt på maven, men jeg kan jo ikke mærke det endnu, så det er som om den ikke er der.
Jeg skal ikke til nakkefolds scanning, da jeg kun kunne komme til imens vi var i Mexico, og har også valgt at det ikke er nødvendigt, da jeg ikke vil ha taget en ...
... fostervands prøve hvis tallet er stort ved nakkefolds scanningen. Vil ikke risikere at miste et rask barn ved en fostervands prøve.
Men hvornår er den næste scanning?
Skal til jordmoderen når jeg kommer hjem fra ferie.....
Har sådan en underlig stikken/smerte lige under højre ribben, jeg havde det også inden jeg blev gravid, og blev dengang scannet men lægerne kunne intet se, men nu er det langsomt kommet igen, ingen ved hvad det er, udover en vagtlæge kom forbi en dag da jeg havde mange smerter (inden jeg blev gravid) og sagde det var for meget mavesyre.
Men tror jeg nu ikke på.....
Med venlig hilsen
Nicola
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
7. november 2024 | Udstyr | 0 mdr.
Kære Helen. Jeg har termin om 14 dage og tror, at jeg efterhånden er så...
3. oktober 2024 | Transport og ferie | 0 mdr.
Kære Helen Vi er for 3 uger siden blevet forældre til en lille dreng, og vi...
30. september 2024 | Udstyr | 0 mdr.
Kære Helen Graviditeten skrider fremad og vi er efterhånden ved at have styr...
22. maj 2024 | Graviditet | 0 mdr.
Kommer jeg til at elske mit barn
Kære Helen. Kommer alle mødre til at elske deres børn og blive glade for...
Viden om børn:
Klumpfod
Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.
Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.
Drenge fødes hyppigere...
Jern - jerntilskud præmatur
Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:
Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder
Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.
Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.