Annonce

Annonce

Brev:

Falde i søvn udfordringen


11. januar 2009

Kategori:
Alder:
21 mdr.

Falde i søvn udfordringen

Kære Helen.

Så er vi tilbage, igen med soveudfordringer med Malte på 21 mdr.

Først lidt historie:

Han er i lang til blevet puttet kl 19, ved at vi ligger ved siden af ham. Han ligger for det meste i sin egen seng som står stadig står lige op af vores og vi ligger ved siden af ham i vores seng (en af os). Vi har godnat ritual med bad, hygge, børste tænder og så i seng, han nysser mor og suser ind i seng for at få læst godnat historie. Derefter slukkes lyset og det er tid til at sove. I lang tid har det, herfra, taget ca ½-1 time for ham at falde i søvn. Han mosler rundt, snakker, rejser sig osv.

Jeg er gravid i 6 mdr og er rykket ud af soveværelset, da jeg har brug for min søvn, det er for hårdt at få den afbrudt. Når jeg ligge hos dem i soveværelset, er det som om han kan lugte mig og komme kravlende over mange gange.
Når min mand er der alene, kommer han nogle gange over en enkelt gang og kravler selv tilbage i sin egen seng. Ellers sover han til hen på morgenen, hvor han gerne vil over at putte lidt inden vi står op ved 6.30 tiden.

Ikke super fedt at bruge ca 1-1½ time på at putte, men sådan var det og der var for så vidt ok, når der bare var ro – det er dog helt slut.

Over julen var der lidt rod med hans søvn og han vågnede grædende om natten og ville ikke puttes. Efter julen har vi prøvet at får de gamle rutiner til at fungere men uden held.

Han er begyndt at blive totalt hissig, efter min mand har læst for ham og det er tid til at sove, han kaster sig skrigende rundt og som altid kaster han op når han har skreget længe nok. Det tager nu helt sikkert 1½ time at putte og det er gerne med kamp hvor han skriger, slår og bider og det ender i uvenskab hvor vi bliver sure, hvilket hverken er godt for Malte eller os.

Jeg bliver helt slået ud, for jeg vil så gerne at han falder i søvn stille og ...


Annonce

... roligt og får en god nat´s søvn.

Vi har rykket tiden han bliver puttet til kl 19.30, da det måske var for tidligt og prøver at gøre den sidste ½ time rolig, hvor vi læser pege bøger, sidder og hygger altså ingen leg eller tv. Han er stadig vågen efter næsten 1½ time.

Han sover ca 1½ time i vuggestuen.

Det virker ikke som om han er bange for mørket, han vil dog gerne holdes om og søger helt klart tryghed. Vi prøver at snakke om hvad der er sket om dagen for at hjælpe han med at forarbejde indtrykkene, men han ligger stadig om mosler, snakker og bliver af og til sur.

Hvad skal der til for at hjælp ham med at falde i søvn og få en god rutine der virker langsigtet.

Jeg syntes ikke han kan puttes meget senere end 19.30, for det første bliver han ofte umulig hvis det bliver for sent, da han ikke kan finde ud af noget som helst og han skal op tidligt næste morgen.

Det har aldrig være nemt at putte Malte, men om dagen, både hjemme og i vuggeren er han en glad afholdt dreng og de siger vi gerne må komme med 10 mere:-) så det kan jo ikke være helt ved siden af. Han slår for eksempel ikke andre børn, medmindre de slår ham først, så forsvarer han sig og siger fra.

Vi er stadig ikke tilhænger at fald i søvn ved at græde og er faktisk ret fustrerede og trætte i øjeblikket. Det er som om vi har svært ved at finde en god måde der virker, og som vi kan holde ved.

Det er ikke ok for mig at min mand bruger 1½ hver aften på at putte om så det foregår roligt eller uroligt, det er for lang tid. Er vi ikke konsekvente nok eller?????

Håber du kan hjælpe med at sætte tingene lidt i perspektiv for os – Kan man få hjælp et sted, nogen der kan vise os vejen ved at lære Malte og os at kende – jeg ved det ikke, vil bare gerne have det til at fundere for os alle og især nu da der kommer en mere.

Med venlig hilsen
Jane

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Sut - 23 mdr.

Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Selvstændig 2 årig

Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Pethidin ved fødsel

Pethidin er et morfinlignende stof, som især blev brugt ved fødsler førhen i tiden. I dag vil man ofte vælge at tilbyde den fødende en epiduralblokade i stede, hvis hun har voldsomme smerter. I særlige tilfælde kan man dog stadig vælge at give pethidin til fødende. Det gives som injektion, og virkningen indtræder efter ca ½ time.

Der er en del bivirkninger forbundet med at give pethidiin, blandt andet kan det nedsætte ve-aktiviteten, give den gravide kvalme og gøre hende svimmel...

Læs mere i Babylex

Æg

Hårdkogte æg, eller æggepandekage, kan gives fra 6 måneders alderen. Men i små mængder. Æg kan således gives som en del af en varieret kost og mange børn kan godt lide smagen af æg.

I æggeblommen findes et relativt højt indhold af kolesterol, det er dog først og fremmest madens indhold af mættet fedt, der påvirker blodets kolesterolindhold.

Man ved ikke præcist, hvor meget æg man kan tåle før det ses på kolesterolindholdet. Nogle mennesker kan spise meget æg og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.

Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)

Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!

Hilsen mor til Elias, 4 måneder.


Annonce