Annonce

Annonce

Brev:

Om at sove ude


7. januar 2009

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Om at sove ude

Hej Helen

Har lige læst Sundhedsstyrelsens anbefalinger i forhold til, at lade sit barn sove udenfor.

Anna på snart 5 mdr har, siden hun var ca. en måned gammel, sovet ude i al slags vejr (en rigtig vikingebaby). Hun er selvfølgelig passende klædt på og der er regnslag på barnevognen når det er nødvendigt osv.
Selv når hun skal have sin powernap sidst på dagen, lægger jeg hende ud, ellers vil hun ikke sove... hun kan simpelthen ikke forholde sig til at blive lagt til at sove indenfor, når det ikke er til natten med putteritual osv.

Hun trives rigtigt godt, ...


Annonce

... har aldrig været syg andet end lidt småforkølet i en dag eller to og hun har et virkelig godt sovehjerte. Jeg føler mig overbevist om at en af grundene til at hun er så glad og harmonisk, er at hun sover så godt i løbet af dagen (og dermed også om natten).

Jeg bliver bare pludselig i tvivl om hun sover for meget ude... hun sover f.eks. snildt 2,5-3 timer om formiddagen og ifølge Sundhedsstyrelsen må de ikke sove ude mere end 2 timer når det er koldt.
Det virker bare helt åndsvagt at tage hende ind midt i en god lur...

Tusind tak for en god brevkasse!!

Julie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Prævention - efter fødsel

Man kan godt blive gravid kort tid efter en fødsel - også selv om man ammer. Har I lyst til at genoptage jeres sexliv, er det derfor en god idé at finde en brugbar præventionsform.

Så længe du ammer, bør du ikke tage p-piller eller mini-piller, fordi østrogen nedsætter mælkeproduktionen, og fordi man endnu ikke kender langtidsvirkningerne, når medicinen går i modermælken.

I stedet kan det være en god idé at bruge kondom, også fordi det beskytter dig mod infektion....

Læs mere i Babylex

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så er det mig igen…..Tusind tak for dit svar og mange brugbare råd til min søns dagsrytme og nattesøvn. Vi vil straks gå i gang!

Kari, mor til dreng på 6 måneder


Annonce