Svar: Mælk, motorik og sprog
Kære L
Det lyder som om at din datter er rigtig godt med motorisk og at hun udvikler sig sundt og i rigtig god retning. At hun motorisk er hurtigere end gennemsnittet lyder bestemt som et plus og at det verbale så kommer senere - det er helt naturligt, hun kan ikke koncentrere sig om det hele på en gang:o)
Børn som har DAMP eller ADHD som det hedder i dag, har ikke kun en fysisk uro, som gør at de har svært ved at sidde stille. Mange børn har også opmærksomhedsproblemer, svært ved at følge instruktioner og høre efter hvad der bliver sagt, de har svært ved at holde styr på ting og huske de opgaver de er blevet bedt om at løse eller færdiggøre, de har svært ved at aflæse situationer og respektere andres grænser.
Der er ikke noget der tyder på at din datter skulle have en ADHD problematik, som du beskriver hende lige nu. Derudover er det alt for tidlig at sige noget som helst om det, hun er trods alt kun 9 måneder og selvom hun er aktiv og lægger en stor energi for dagen, så lyder hun jo til at være fuldstændig normal, sund, rask og en rigtig dejlige pige :o)
I stedet for at tænke på diagnoser og på at noget skulle være galt, så skulle du måske prøve at tænke på, hvordan vi lærer og at vi alle lærer forskelligt. Der er en amerikansk psykolog som hedder Howard Gardner. Han er kommet med et nyt syn på intelligens og en teori om en ny måde at lære på.
Howard Gardner taler om 7 forskellige intelligenser: "Den logisk matematiske intelligens", "Den sproglige intelligens", "Den musikalske intelligens", "Den rumligt visuelle intelligens "Den kropslige intelligens", "Den personlige intelligens" og "Den sociale intelligens".
De 7 intelligenser ...
... arbejder som regel sammen, det vil sige at man har og bruger flere af dem på samme tid og de komplementerer hinanden. Hvis man f.eks. er danser, så er det vigtigt at man både besidder en stærk musikalsk intelligens, hvor man forstår musikken og en social intelligens, som gør at man kan inspirere og følelsesmæssigt bevæge publikum. Man skal også have en kropslig intelligens der giver smidigheden og koordinationsevnen til at udføre bevægelserne.
Hvis man f.eks. er kropsligt intelligent, så skal man helst røre ved ting, afprøve ting. Man finder løsninger ved at prøve sig frem, man har svært ved at sidde stille og man er i det hele taget livlig. Det lyder som om din datter overvejende er i denne retning.
Er man derimod "logisk-matematisk intelligent" så interesserer man sig i stedet for deltaljen og studerer tingene til bunds og sådan er der andre børn som er.
Det er ikke sådan at man er bedre hvis man er det ene eller det andet, men det er simpelthen en teori som forklarer hvorfor vi er forskellige og hvorfor vi lærer og tilegner os viden på forskellig vis. Måske lærer du og din mand også tingene forskelligt, sådan er det jo og forskellighed skal der være plads til :o)
Så ro på hos jer, du har en rigtig dejlig datter og der er absolut intet hos hende, der lige nu behøver give anledning til bekymring.
Med hensyn til indtag af mælk, så er hun meget fint dækket ind. får hun 400 ml mme dagligt, så er hendes jernbehov dækket fint ind og ved siden af dette, så kan hun få lidt bryst, ekstra mælk via maden, som sovs, ost, en portion tykmælk og lignende.
Jeg håber mine tanker hjælper lidt videre på vej og giver lidt ro her i juledagene - rigtig god jul til jer alle :o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...
3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.
Social angst og skoleudsættelse
Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...
23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.
Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....
17. februar 2025 | Udvikling | 11 mdr.
Hej Helen Vores dreng på knap 1 år startede i dagpleje 6. januar, så han har...
Viden om børn:
Sygt barn
Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.
De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.
Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.
Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...
Boel-prøve
Boel-prøven blev indført i Danmark tilbage i 1970´erne og var en fast del af sundhedsplejerskernes arbejde. Sådan er det ikke mere, - nogle kommuner laver stadig boel-prøver på børnene, andre kommuner har anskaffet dette. Denne ændring kom samtidig med at man begyndte at hørescreene alle børn ved fødslen.
Boel-prøven er en screeningsmetode, hvor man ser på hele barnet. Man ser på barnets evne til at have kontakt, til at styre sin motorik, til at vælge fokus og man observerer...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.