Annonce

Annonce

Svar: Hvor mange amninger i døgnet


20. december 2008

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Lea

De fleste børn vil fortsat have behov for amning ca. 6 gange dagligt når de er 5-6 måneder. Nogle børn kan sagtens klare sig med 5 og det er også rigtig fint.

Barnets mælkebehov er i den alder fortsat meget stort og mælkeindtaget bør fortsat fylde mere end indtaget af skemad. Det er derfor en rigtig god idé, at holde mængden af skemad nede på et niveau der fortsat giver plads til at barnet vil tage imod bryst eller flaske.

Hvis man søger for at barnet i løbet af dagen både spiser skemad, drikker vand af kop og tilbydes bryst eller flaske, så behøver barnet ernæringsmæssigt omkring 6 måneders alderen ikke længere mælk midt nat. Amningen kl. 03 kan derfor springes over. Barnet har dog fortsat behov for amning sen aften omkring midnat og igen tidlig morgen - at sove igennem svarer til at barnet sover 5-7 timer uden at få mælk.

En plan for dagen til et 6 måneders barn ser således ud:

Tidlig morgen 05/06: Ammes og sover lidt videre

Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop

Formiddag 9.30: Frugtmos (jerntilskud), frisk blød frugt som appelsinbåde, fersken, blomme eller lignende at sutte lidt på, tygge i. Vand af kop.

Ammes og puttes til formiddagslur

Frokost 12: Grøntsagsmos og stille og roligt begyndes ...


Annonce

... med kød eller fisk i mosen, vand af kop. tilbydes ristede rugbrødsbjælker, agurkeskiver eller lignende i hånden at gnaske lidt i.

Ammes og puttes til middagslur

Eftermiddag 16: Tilbydes lidt frugtmos og frisk frugt ligesom om morgenen. Vand af kop og kan også ammes her efter behov.

Powernappen begynder evt. at blive sprunget over

Aften 18: Grøntsagsmos og udgangspunktet bliver stille og roligt mere og mere jeres mad, tilbydes lidt kogt kød og fisk i mosen, lidt sovs, brødskorper i hånden osv. Vand af kop


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Ammes eller flaske og puttes til natten 19.30-20. Tidspunktet afhænger af hvorvidt han har sovet sen powernap eller ej.

Sen aften 23-24: Ammes

Nat 23.30-05.30: Sover uden at få mælk. Det er at sove igennem.

Det lyder ud fra det du fortæller og dine tidligere breve, som om at I er rigtig godt på vej, det går som det skal. I takt med at Matthes bliver 6 måneder, vil det være rigtig godt at tilbyde ham skemad 3 gange dagligt samt lidt i hånden til mellemmåltider som planen her foreskriver. Amningen har han fortsat behov for, men amningen midt nat kan du godt forsøge at springe over, hvis han spiser og drikker godt i løbet af dagen.

Rigtig meget held og lykke fortsat og ha en rigtig dejlig juleaften. Glædelig jul!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2025 | Amning | 11 mdr.

Ammestop - 11 måneder

Hej Helen Min søn har nu faktisk hele sin levetid været vågen plus 10 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.

Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.

Tak fordi du har skrevet den!

Hilsen de glade forældre


Annonce