Brev:
4½ måned og ingen appetit

Hej
Jeg har hørt meget godt om din brevkasse og nu er det mig der har brug for råd.
Min datter på 4½ måned er for 14 dage siden begyndt at spise halvt så meget som hun plejer. Før spiste hun af begge bryster, men nu spiser hun kun af et bryst.
Flaske vil hun absolut ikke have, har prøvet forskellige mærker og har også prøvet med MME. Men alt sammen uden held.
Jeg har en ide om at hun måske er forkølet og derfor ikke vil spise.
Hun har kun taget 100 gram på, på ...
... 14 dage. Det er jo ikke ret meget.
Vores sundhedsplejerske foreslog, at jeg godt måtte begynde med grød, så det vil jeg prøve.
Hun virker lidt forkølet, store bussemænd, men ikke hiven efter vejret. Jeg har hævet hovedgærdet 3 cm. Er det mon nok. Kan det have noget at gøre med at hun ikke har så stor appetit?
Hun laver flitsbuen, når jeg prøver at lægge hende til og hun er vågen. Hun er ellers frisk og glad hele tiden. Men sover maks. 9-10 timer i døgnet.
Hilsen
Ditte
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
Viden om børn:
Fennikel, Fennikelte og børn
Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.
Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.
Det anbefales...
Frysning af babymad
Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.
Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.
Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.
Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





