Brev:
4½ måned og ingen appetit

Hej
Jeg har hørt meget godt om din brevkasse og nu er det mig der har brug for råd.
Min datter på 4½ måned er for 14 dage siden begyndt at spise halvt så meget som hun plejer. Før spiste hun af begge bryster, men nu spiser hun kun af et bryst.
Flaske vil hun absolut ikke have, har prøvet forskellige mærker og har også prøvet med MME. Men alt sammen uden held.
Jeg har en ide om at hun måske er forkølet og derfor ikke vil spise.
Hun har kun taget 100 gram på, på ...
... 14 dage. Det er jo ikke ret meget.
Vores sundhedsplejerske foreslog, at jeg godt måtte begynde med grød, så det vil jeg prøve.
Hun virker lidt forkølet, store bussemænd, men ikke hiven efter vejret. Jeg har hævet hovedgærdet 3 cm. Er det mon nok. Kan det have noget at gøre med at hun ikke har så stor appetit?
Hun laver flitsbuen, når jeg prøver at lægge hende til og hun er vågen. Hun er ellers frisk og glad hele tiden. Men sover maks. 9-10 timer i døgnet.
Hilsen
Ditte
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
Viden om børn:
Seng
Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.
Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:
- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...
Klip i mellemkødet (Episiotomi)
I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.
Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.
Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





