Svar: Uro ved spisning - 2 mdr.
Hej med dig
Det lyder umiddelbart som om at din datter trives godt med modermælkserstatning og med det ammeforløb I har haft, så lyder det som en rigtig fin beslutning. Det skal ikke være smerte at være sammen med sit barn, det skulle gerne kunne nydes .. :o)
Det er svært at sige, hvorfor jeres datter nogle gange bliver så urolig og protesterer over flasken. Måske er hun utilfreds med at mælken går for hurtigt, måske synes hun det går for langsomt .. Det kan nogle gange hjælpe at skifte til en anden type flaskesut og andre gange må man som I også forsøger, tilbyde sutten lidt, få lidt ro på og så prøve igen. Nogle gange går det godt og andre gange vil hun bare ikke - så må I tage en pause og se om hun så er parat lidt senere.
Det er naturligvis vigtigt at hendes mave fungerer, hvis maven ikke fungerer, så påvirker det hendes spisning og hendes indtag generelt. Hun ...
... bør have afføring en gang i døgnet og afføringen skal være grødet og let for hende at komme af med. Hvis det ikke er sådan, så vil det være en rigtig god idé, at give hende lidt laktulose, som kan holde maven igang. Hvis hun føler sig eller er forstoppet, så vil det naturligt være svært at indtage mad og så kan man godt på opkastningsfornemmelser.
Opkastningsfornemmelser kan også komme, hvis flaskesutten er meget lang og derfor kommer langt over i svælget på hende. Den skal have en vis længde for at hun kan arbejde med den, men børn er jo forskellig og nogle har en mindre mund end andre, så måske en anden flaskesut også kan hjælpe på dette. Måske en lidt kortere og bredere model er god til hendes mund. Det kan være en god idé at finde en model, som ligner hendes sut.
Håber mine tanker hjælper videre på vej, rigtig meget held og lykke med hende fortsat og rigtig god jul :o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
Viden om børn:
Sove ude
Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.
At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.
Steriltvandspapler
Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.
Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Det kan ikke siges for mange gange. Din bog om barnets søvn er helt fantastisk og hver gang jeg læser i den giver den mig ro i stedet for at stresse over at mit barn ikke nødvendigvis sover 16-20 timer i døgnet i en alder af 3 mdr, som man læser mange andre steder.
Hilsen mor til pige på 3 måneder











