Brev:
Natmad efter lyset er slukket
Hej Helen,
her kommer endnu et spørgsmål fra mig - dem opstår der mange af her i 2-3 års-alderen, synes jeg :-)
Elvira er meget kræsen, og gider ofte ikke at spise aftensmad, selvom jeg virkelig gør mit yderste for at lave børnevenlig mad, lader hende tage selv etc. Derfor får hun altid tilbudt mad igen inden hun skal sove - oftest en af mine hjemmebagte og rimeligt sunde boller med leverpostej, banan e.l. Men nu oplever vi oftere og oftere at hun siger nej til "nat" maden, får børstet tænder og i det hele taget gennemført hele putteritualet - for så at ville have mad EFTER lyset er blevet slukket.
Det er helt tydeligt en afledningsmanøvre (blandt mange) fra hendes ...
... side, for at undgå at skulle sove. Men lige præcist denne afledningsmanøvre er altså hård, for når vi nu ved at hun intet har spist (eller kun lidt) til aftensmad, og intet "natmad", så kan vi altså ikke nægte hende mad på det tidspunkt. Men det er dybt frustrerende, for det er altså begyndt at gentage sig næsten hver aften nu.
Hvad gør vi?? Er hun i stand til at forstå handling/konsekvens hvis vi forklarer hende, at hvis hun ikke spiser nu (inden putning), så får hun ikke mere mad i dag? Hvordan skal vi dog kunne nægte hende mad, når vi ved at hun rent faktisk rimeligt nok kan være sulten? Håber at du har et godt råd.
Mange hilsener fra
frække Elviras frustrerede forældre
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.
Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...
4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.
Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...
10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.
Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....
28. marts 2025 | Opdragelse | 3 år
Børnehave og meget bestemt 3-årig
Kære Helen Jeg har skrevet før om vores familie, og er nu vendt tilbage til...
2. marts 2025 | Opdragelse | 3 år
Hvordan får jeg min datter til at hjælpe til
Hej Helen Jeg kunne rigtig godt tænke mig, at min datter begyndte at hjælpe...
Viden om børn:
Tun og børn
Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.
Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.
Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...
Mekonium - den første afføring
Mekonium er betegnelsen for den første afføring, som spædbarnet har. Afføringen er sort og klæbrig og ser ud som tjære.
Det, der kommer ud, er det fostervand, som barnet har drukket, da det lå inde i maven. Det indeholder blandt andet hår og afstødte hudceller. Fostervand, hår og hudceller samler sig i tarmen og bliver udskilt som mekonium, når barnet bliver født. Nogle gange udskiller barnet mekonium forbindelse med fødslen, hvilket er med til at give grønt fostervand.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.