Annonce

Annonce

Brev:

Afføring om natten - 5 mdr.


1. december 2008

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Afføring om natten - 5 mdr.

Hej Helen,

Vi har et lidt irriterende problem, som jeg ikke ved, om der er noget at gøre ved - men måske du har nogle idéer...?

Problemet er, at min datter Ida, på 5½ måned har afføring næsten hver nat - og det er _ret_ irriterende, da det både forstyrrer hendes og min nattesøvn - for jeg må jo tage hende op og skifte hende. Mønsteret er, at hun begynder at ligge og grynte og vride sig i sin seng - nogle gange prutter hun lidt. Jeg tager hende så op - ammer hende - og så laver hun i bleen. Jeg er ret sikker på, at hun ikke er sulten - men hvis jeg ikke tager hende op, så ender det bare med at hun skriger - hun falder ikke til ro.

Jeg havde aldrig dette problem med min store datter - hun havde aldrig afføring om natten efter at ...


Annonce

... "afføring-i-hver-ble" perioden som helt lille var overstået.

Mit spørgsmål er selvfølgelig, om der er noget jeg kan gøre, for at ændre hendes afførings-rytme? Ja, det lyder måske tosset?! Men det føles som en ekstra - og unødig - opvågning for os begge om natten.

Hun får en kombination af bryst, mme og majsvælling. Jeg var begyndt på grød ved 4½ måned, hvilket hun var begejstret for - men jeg holdt op igen, da hun fik problemer med maven. Derfor har vi lige taget et par uger med 2 x vælling pr. dag for ligesom at starte lidt blødt op. I dag er jeg så begyndt på grød igen - bare en enkelt portion om formiddagen her til at starte med, så maven lige kan vænne sig til det.

Jeg håber du kan hjælpe ang. rytmen!

Kærlig Hilsen
:-) Helle

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Vågenperiode om natten

Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...

Læs hele brevet og Helens svar


26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Urolig i aften- og nattetimer

Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tack før alla svar jag får från dig, tycker det är helt fantastiskt att du verkar komma ihåg vad man skriver i tidigare frågor =).

Tack før svar
Karolina, mor til tvillinger


Annonce