Svar: Amning og mælkemængde
Kære Lisbeth
Jeg tror også at Emma efterhånden er ved at være så gammel at noget andet end brystet begynder at interessere hende. Det vil dog fortsat være godt for hende at få din mælk, især hvis du kan amme til hun bliver omkring et år, men kan du ikke så er der ikke noget forgjort i det.
Amningen vil naturligvis være god for hende også af hensyn til institutionsstart, da det kan være en god måde at sige godmaorgen på eller at mødes på igen, efter at have savnet hinanden en hel dag. Ernæringsmæssigt er der dog ikke næring nok i ammemælken, nu hvor hun er 8 mdr.
Jeg ved godt at Emma har haft problemer med sin mave og drfor kan det være en god idé at fortsætte med grød, som er med til at holde maven igang. Men du må efterhånden godt tilbyde hende lidt flere måltider i løbet af dagen.
En dagsplan kunne se sådan her ud:
Morgen: grød og evt. bryst/flaske efterfølgende
Formiddag: Grød med frugt
Frokost: rugbrødshapser med forskelligt pålæg
Eftermiddag: ½ bolle med ost og frugt i hapser
Aften: Stykker af grøntsager, kartofler, kød, fisk, evt. lidt sovs.
Sen aften: bryst eller flaske
I løbet af dagen kan du godt give A38 evt. med lidt bær eller anden frugt eller drys og udsifte et af de andre måltider med dette, f.eks. om eftermiddagen.
Vælling og yoghurt tæller med i beregningen.
Du kan også gøre som du selv foreslår med A38 om morgenen, tiden er ligegyldig, ...
... det passer du ind, som det passer. Mælkeindtaget ligger nok på et minimum, hvis hun ikke ammer, men hun skal jo også lære. Du kan også tilbyde hende frugtgrød med mælk som dessert efter aftensmaden, den mælk tæller jo også med. På samme måde tæller mælkemængden i grøden med og du kan også vælge at lave f.eks. havregrød på mere mælk og mindre vand, så det samlede indtag ialt bliver lidt større.
Jeg tror helt sikkert nok at det skal gå, hvis bare du er opmærksom på at hun på en eller anden måde får mælk nok, dog skal mælkeindtaget jo også holdes lidt nede, så der stadiger plads til mere fast føde. Hun skal have mellem ½ og 3/4 liter mælkeprodukt dagligt og frem til 9 mdr´s alderen skal hovedparten af mælkeindtaget fortsat være modermælk eller erstatning. Mellem 9-12 mdr´s alderen nedsættes mælkemængden til ½ liter dagligt, som er det hun kan klare sig med fremover.
Så vidt jeg husker har du tidligere talt om en gang spaghetti carbonara, hvilket hun var glad for og det indeholder jo også både mælk og ost:o)
Med hensyn til at kravle, så kommer det lige pludselig. Hvis I har glatte trægulve, så kan det hjælpe med et par skindlapper eller lignende syet på bukseknæene, på den måde kan Emma bedre stå fast, men det er selvfølgelig ikke så prinsesseagtigt, med mindre du kan finde et par røde ruskinds hjerter:o)
Fortsat held og lykke med det hele og god bedring med forkølelsen.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder
Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...
28. august 2025 | Amning | 14 mdr.
Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....
Viden om børn:
Frysning af babymad
Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.
Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.
Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.
Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...
Feber
Børns temperatur kan stige pludseligt. Dette skyldes, at deres evne til at kunne regulere temperatur ikke er fuldt udviklet. Den normale temperatur ligger mellem 36,5 og 37,5 grader celsius. Det er normalt, at temperaturen er ½ grad højere om aftenen end om morgenen.
Når temperaturen stiger, og der er tale om feber, vil barnet fryse, være koldt og blegt. Når feberen har fundet sit leje, bliver barnet derimod varmt og får blussende røde kinder. Et barn der har feber, skal have...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






