Brev:
Min søn gemmer sig

Hej!
Jeg har en skøn søn på 3 år, som er meget mild/følsom af sind og som altid skal se ting/mennesker an, før han kaster sig ud i det uvante.
Han elsker at klæde sig ud og lege drage, jæger, kriger osv. og har gjort det længe herhjemme, hvor han er på hjemmebane. Nu vil jeg høre, om det bare er super, at han leger som meget rollespil eller om vi skal forsøge at begrænse det. Det er absolut ikke noget problem for os, forældre, da vi jo også oplever alle hans andre sider. Men en i familien kommenterede den anden dag, at hun synes, han gemmer sig bag sin udklædning og ikke ...
... ser han rigtigt.
Jeg tror, hun har helt ret i, at han skjuler sig bag sin forklædning, når der er nogen, han ikke er 100% sikker på, hvor han har, men kan det så ikke være positivt, at han bruger forklædningen til at komme frem alligevel på trods af, at der er (mere eller mindre) fremmede her. Det er helt sikkert, at han får noget mere styrke, når han kan sige, at han er dragejæger!
Men jeg vil rigtig gerne have et hudløst ærligt svar fra dig, da jeg selvfølgelig gerne vil gøre mit til, at han bliver en stærk dreng med masser af selvværd og selvtilling.
Med venlig hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...
29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...
25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.
Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....
24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...
11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?
Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...
Viden om børn:
Sut
Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.
Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...
Opbevaring af modermælk
Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.
Holdbarhed for ny udmalket mælk:
3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




