Annonce

Annonce

Svar: Total hysteri når min søn skal sove


19. november 2008

Kategori:
Alder:
22 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Tanja

Din dreng oplever lige nu verden som meget stor, han oplever at falde og slå sig, han oplever at ting kan være farlige og oplever en helt anden modstand end tidligere. Du holder fast i ham, sætter grænser, der er ting han ikke må, han oplever sine egne manglende evner - han klatrer op men han kan ikke selv komme ned, han klatrer op på rutsjebanen men tør ikke, når han står der og ser hvor høj den er .... Han møder også modstand fra andre børn, de skubber, vil ikke lege med ham, tager hans legetøj fra ham osv.

Alt dette betyder at børn i jeres dreng alder ofte drømmer rigtig meget og også vægrer sig mod at falde i søvn. De har ofte mareridtlignende drømme, vågner med skrig, kan virke utrøstelige og nogle gange er det som om at man slet ikke kan trænge ind til barnet. Nogle børn har det i mild grad, hos andre virker det utrolig voldsomt og man kan som forældre blive meget forskrækket over den adfærd barnet viser om natten, også fordi man ikke kan hjælpe - barnet vil ikke sove, vil op, men vil alligevel ikke op - følelsen af at man ikke kan trænge ind er svær - men altså ikke unormal.

Samtidig begynder børn i 2 års alderen ofte også at blive lidt bange for små dyr og for mørke og de vægrer sig ofte mod at sove, hvis det er helt mørkt. De har brug for at vide at man er der, de har brug for at man sidder hos dem så de føler sig 100 pct, trygge ved at lægge sig til at sove.

Jeg er dog helt enig med jer i at I ikke skal sidde hos jeres dreng i 1½ time for at få ham til at sove, det er naturligvis uholdbart - for jer alle!

I skal for det første se på om I putter ham for tidligt og hvornår det er passende for ham at komme i seng afhænger af hvor meget han sover om dagen. Med den alder ...


Annonce

... han har, så vil det være relevant at han sover en middagslur på måske 1½-2 timer - ofte vil han sove i tidsrummet mellem 12-14. Hvis han sover mere end dette eller senere end dette så vil det naturligt påvirke hans behov for at komme i seng kl. 20 ... så skal han måske først putte kl. 21 ... :o)

Derudover skal I vise ham at I er der, passer på ham osv. Sidde hos ham, læse en godnathistorie og han skal have en lille vågelampe på værelset så han kan orientere sig, ligesom døren til værelset skal stå på klem, så han kan høre at I er der og at han ikke er alene. Når I går skal I fortælle ham at I kommer lige om lidt og så skal I gå frem og tilbage, så han hele tiden fornemmer at I er der for ham.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det kan være en rigtig god idé at lave noget praktisk, det kan være at ordne strygetøj, stille sig uden for døren så han kan se jer, hører jer og så I kan bekræfte ham i at "Mor er lige her, jeg ordner tøj, læg du dig bare ned skat". I kan også gå til og fra hans værelse med et formål - f.eks. lægge tøj på plads i skabe og skuffer. Så er der ikke så stort et krav om "Du skal sove nu" for ingen af os kan sove på kommando, men mere lidt tryghedsgivende i at man kommer og går, som en helt naturlig ting i og med at der er noget praktisk der skal gøres :o)

Det er rigtig fint at tilbyde en gang havregrød eller lignende inden sengetid, så han ikke er sulten om natten. Vågner han og er tørstig, så kan I overveje om han skal have en drypfri kop som han selv kan tage noget af, så I ikke behøver stige op for at give ham lidt vand. Vågner han fordi han er utryg og drømmer, har han naturligvis behov for hjælp til at finde roen igen.

Jeg håber lidt af mine tanker hjælper videre på vej, fortsat held og lykke med ham:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Baby døgn rytme

Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...

Læs hele brevet og Helens svar


13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Overstimulering og babysøvn

Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Hår - babys hårpragt

Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.

Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.

De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...

Læs mere i Babylex

Undertøj til børn

Bomuld er behageligt, suger sved og kan vaskes ved høj temperatur. Det kan være en stor fordel, så længe børn bruger ble, hvor det ikke kan undgås, at der af og til kommer urin og afføring i undertøjet.

I efterårs- og vintermånederne, kan det dog være en fordel at vælge undertøj af uld. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft. Det gør, at uld isolerer rigtig godt, og det hjælper derfor barnet med at holde varmen, når det f.eks. sparker dynen af om natten. Uld kan...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen :-)

Ja der er mange spørgsmål for tiden.... rart man får gode råd og information fra dig!

Håber du har nøglen til en bedre nattesøvn for os to "gamle"... vi trænger efterhånden til en go nats søvn...

...og tak for dine tidligere svar - guld!

Mange hilsner
Sanne, mor til tvillinger


Annonce