Svar: Amning og øjenkontakt
Kære Lisa
Dejligt at høre at det går lidt bedre med Gustav, det er synd hvis han har haft ondt i nakken og det er måske også derfor han protesterer meget mod at ligge på maven. Det kunne tænkes at det er svært for ham at holde hovedet oppe, hvis han har ondt i nakken ... :o(
Prøv at lægge en pude ind under hans brystkasse eller lægge ham over en ammepude, hvis du har en sådan. I en ammepude er der ofte krøyerkugler og de kan lune lidt på maven samtidig med at puden former sig lidt efter hans facon, så måske det er mere rart for ham at ligge på en sådan. Man kan også købe en dreje skive til at ligge hende på. Lamaze har blandt andet lavet et "dreje og legetæppe" .. det kunne måske være en lille julegave på forskud :o)
Med hensyn til amning og frustration ved brystet så kan det skyldes flere ting:
- Måske løber mælken for hurtigt så han slipper og bliver frustreret fordi han ikke kan følge med og bliver irriteret, når det så sprøjter ud i ansigtet på ham. Her hjælper det ofte at lade mælken sprøjte ud, så presset ikke er så stort eller man kan malke en lille smule af den første mælk ud og lægge til bagefter
- Måske løber mælken for langsomt, så han bliver irriteret over at skulle vente på nedløbsrefleksen. Når han spiser af en flaske, så er der jo mælk med det samme og det er lettere at få mælken ud. At spise ved brystet kræver lidt mere arbejde og koncentration fra hans side. Hvis man har en langsom nedløbsrefleks, så kan man nogle gange starte med at malke lidt ud og få sat gang i mælken inden man lægger til eller man kan tage en lille sprøjte og dryppe lidt mælk i mundvigene på barnet, så han kan smage at der er noget at komme efter og derfor har tålmodighed til at tage fat
- Måske har du fået menstruation eller er på vej til det. Det er tidligt at få menstruation, når barnet kun er 2 måneder, men det ses og ændring i din cyklus/hormoner, kan påvirke smagen af din mælk og gøre at han af den grund afviser.
- Nogle børn er også meget påvirkelige overfor stemningen i hjemmet. Hvis man er meget stresset, skændes, er ked af det eller lignende, så kan nogle børn afvise brystet på grund af den trykkede stemning :o)
- Hvis man som mor pludselig skifter til en anden parfume, bruger en anden sæbe at vaske sig med eller hvis man begynder at tage noget ...
... medicin, som giver smag til mælken, så kan barnet også afvise brystet.
- Og så kan børn også sige fra, hvis de får for meget sutteflaske, simpelthen fordi det er lettere at spise af flasken :o)
Du kan prøve at lægge dig med ham i sengen, lade ham ligge på din nøgne brystkasse, så han kan snuse og fornemme din mælk og tage fat, hvis han har lyst. Du kan også tage ham med i badekar, hvis I har den mulighed og på samme måde lade ham være i tæt hudkontakt med dig. Du skal her være obs på at din livmoderhals er lukket, inden du begynder med karbad. Egen læge tilbyder normalt et gynækologisk tjek netop 8-9 uger efter fødslen.
Du skriver at du er i tvivl om hvorvidt du skal stoppe amning og jeg tænker at den beslutning afhænger meget af hvordan du har det bedst. Hvis du som udgangspunkt gerne vil amme og det fornemmer jeg at du gerne vil, så synes jeg det er en god idé at give amningen en chance. Det kan godt være at det ender med at du må stoppe og overgå til flaske, men den beslutning og det valg vil du bedre kunne træffe og have det godt med, hvis du føler at du prøvede hvad du kunne i forhold til amning.
Hvis det viser sig at flaske fungerer bedst for jer, så er det rigtig fint, man kan give flaske og modermælkserstatning med god samvittighed i Danmark :o) Det gør ikke dig til en dårligere mor at du vælger flasken fremfor brystet.
Med hensyn til kontakt på puslebordet og den nærhed du fornemmer her, så skyldes det måske især, at du på puslebordet har det rette lys omkring dit ansigt og at Gustav derfor bedre kan se dig. Det kan også være at afstanden ved puslebordet er den bedste for at han kan se. Du skal naturligvis også kunne få øjenkontakt med ham, når du sidder i sofaen med ham. Prøv her at sætte dig med ham ansigt til ansigt. Lad dine fødder støde fra på sofabordet, så dine ben er bukket og han kan hvile med ryggen mod dine lår. Hold ham omkring brystkassen og bag nakken, så han ikke holder hele sin vægt og sit hoved selv. Når I sidder sådan ansigt til ansigt, skulle I gerne kunne pludre og have fin kontakt ligesom på puslebordet.
Hvis du er i tvivl om hans kontakt, så tal med sundhedsplejersken om det. Hun kan se ham og vurdere om der er grund til at tjekke hans syn.
Jeg håber ovenstående hjælper videre på vej, fortsat held og lykke og rigtig god weekend:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
24. februar 2025 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Min søn har nu faktisk hele sin levetid været vågen plus 10 gange...
Viden om børn:
RS virus
RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.
RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.
De...
Rosiner
Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.
Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.
Svampegiften findes også i økologiske...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
tak fordi du eksisterer! I 6,5 måned - siden min søn kom til verden - har jeg benyttet mig af din hjemmesiden og læst adskillige hjælpsomme svar/spørgsmål/artikler mm. Hvilken lettelse i øvrigt, at en del førstegangsmødre føler det samme som jeg selv; overvældet af kærlighed, nervøs, urolig, lykkelig, nysgerrig, komplet for meget etc etc:)
Din kærlige og varme jargon gør, at man straks føler sig tryg i at “dele” ens liv og baby med dig!