Brev:
Vil ikke spise aftensmad - 20 mdr.

Kære Helen
Vi har forsøgt forskellige ting for at få Emil til at spise aftensmad, men det går ikke så godt, så derfor skriver jeg nu til dig.
Emil er ca. 88 cm og vejer lidt over 12 kilo. Han er en dreng med krudt i måsen og sidder sjældent stille :-)
Han spiser en lille portion havregryn/havregrød eller yougurt med musli om morgenen. Pædagogerne siger, at han spiser rigtigt fint dernede og at han spiser al slags mad.
Når han kommer hjem får han lidt at spise, fx. en pære, en banan, en kiks eller lignende. Men så kommer problemet, når vi skal have aftensmad. Det er meget sjældent at han spiser noget. Hvis hans far laver pasta carbonara eller spaghetti bolognese ryger der normalt en del ned, men langt fra altid. Han nægter at spise næsten alt, hvad vi serverer.
Vi prøver ...
... så godt vi kan ikke at problematisere det, men det er lidt svært ikke at stresse bare lidt.... Vi deler maden op, så han kan se, hvad der er hvad og det hjælper nogle gange. Vi sørger for, at der altid er noget han kan lide, men han gider aldrig kartofler eller ris, men for det meste pasta. Grøntsager nægter han både rå og tilberedte og skåret kød gider han heller ikke. Farsretter og fiskefiletter går an.
For de meste spiser han slet ikke noget. Enten er han ikke sulten og har fået dækket sit behov i løbet af dagen eller også er han i gang med en lang magtkamp.... hvad siger du? Det sidste vi mangler er at flytte ham fra bordenden, men heruodver har vi ikke flere løsningsforslag... Det har stået på et par måneder vil jeg tro.
Jeg ser frem til dit svar!
Mange hilsner fra
Jeanett
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...
Viden om børn:
Orlov
Som børnefamilie i Danmark, har I særlige rettigheder i forhold til at få orlov.
I har f.eks. begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.
Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter...
Sygt barn
Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.
De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.
Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.
Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




