Annonce

Annonce

Brev:

Vores datter vil ikke spise aftensmad


12. november 2008

Alder:
10 mdr.

Vores datter vil ikke spise aftensmad

Kære Helen

Vi skriver til dig, fordi vi har problemer med at få vores 10 måneder gamle datter til at spise aftensmad. Vi prøver oftest med kartofler, grøntsager og en eller anden form for kød eller kødsovs, men hun er generelt afvisende. Nogle gange spiser hun dog en lille smule kartoffel uden tilbehør. Men det er sædvanligvis svært at lokke det i hende.

Vi har ellers i en lang periode haft gode spisevaner, hvor hun typisk fik kartoffelmos med grønsager og en kødbolle til aften. Men pludselig ifm. høj feber holdt hun helt op med at spise. Kun modermælkserstatning kunne vi få hende til at tage.

Nu er måltiderne til morgen og frokost genetableret – hun får havregrød med frugt og modermælkserstatning (100 ml.) til morgen. Om formiddagen får hun 125 ml. modermælkserstatning hos dagplejen. Og til frokost 2-3 kvarte skiver rugbrød med leverpostej og noget vand. Om eftermiddagen får hun frugt hos dagplejen og en flaske med sødmælk (100 ...


Annonce

... ml), når vi er hjemme ved 16-tiden. Kl. 17 forsøger vi at give hende kartofler med kød og grøntsager. Hvis ikke det lykkes forsøger vi med rugbrød med leverpostej. Hvis heller ikke det lykkes, forsøger vi at med havregrød med frugt, som hun altid spiser med glæde. Til natten får hun 150 ml modermælkserstatning. Og så vågner hun typisk mellem kl. 4 og 5 om morgenen og får en flaske (150 ml.) der. Derefter sover hun videre i 1-1½ time

Vi putter hende typisk kl. 19 med mindre hun er meget træt, så kommer hun i seng allerede kl. 18.30.

Hun er ellers glad og tilfreds, men har de sidste tre uger været meget forkølet og har hostet en del. Hun har i den forbindelse kastet op nogle gange. Vi har konsulteret lægen i forbindelse hermed og afventer svar omkring podning for kighoste.

Hun sover fint i løbet af dagen – 1½ time om formiddagen og 1½-2 timer om eftermiddagen.

Vi håber du kan give os nogle gode råd. På forhånd tak!

Jeppe & Maria

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex

Klip i mellemkødet (Episiotomi)

I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.

Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.

Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak ... endelig én der kan give præcise råd og som ved hvad du taler om. Tusind tak.

Venlig hilsen Mette, førstegangs mor


Annonce