Brev:
Konstateret RS virus

Hejsa
Allerførst tak for en god brevkasse. Læser tit herinde da der er mange spørgsmål der dukker op når man har et barn.
Min datter på 4 mdr har fået konstateret RS virus. Hun har fået en spacer og det fungere nogenlunde - til tider kan det være svært og give hende. Vi har været indlagt et døgn på børneafdelingen, da jeg var nervøs for hendes verjtrækning.
Vi har selv været meget forkølet herhjemme og jeg tror det er det, der har smittet hende. Hun fik også konstateret lidt på det ene øre, men det er ikke noget der generer hende. Det er nu en uge siden vi har været indlagt og jeg synes det går meget bedre.
Men hvor er jeg bare ked af at hun har været syg. Vi giver hende stadig spacer, men hun er stadig ...
... forkølet. Næsen løber meget, men hendes hosten er intet i forhold til, hvad den var på indlæggelsesdagen. Hun sover ude, men er godt pakket ind og fryser ikke.
Mit spørgsmål til dig er, hvornår kan hun være sammen med andre børn igen? Og vil hun have nemmere ved at få virussen igen nu hvor hun har haft den? Kan virussen få nogle konsekvender for hende fx mere sygdom eller lettere ved at blive smittet?
Føler næsten ikke at jeg tør tage hende med nogen steder, hvor der er røg eller lidt snottede næser, men hvor er det svært at undgå! Kan jeg gøre noget for, at hun bliver hurtigere frisk?
Det skal siges, at vi ikke ryger indenfor. Vi er meget påpasselige med håndvask, kogning af sutter mm.
Med venlig hilsen
Maj
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn
Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...
Viden om børn:
Sushi til gravide og ammende
Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.
Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.
Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...
Uld til børn
En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.
Uld har mange fordele:
- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.
- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







