Brev:
For tidligt født

Hej Helen,
Jeg foedte for to uger siden en lille dreng, Askild i uge 32. Han vejede 1890 og var 45 cm lang ved foedslen. Jeg foedte ham naturligt og han har klaret sig selv lige fra starten og har ingen infektioner eller lign. haft siden. Han blev lagt i kuvoese fra starten og for to dage siden blev han lagt i varmekasse. Vi regner med at faa ham hjem naar han har passeret de 36 uger, hvilket der heldigvis ikke er laenge til!
Jeg har vel en million spoergsmaal.. Laegerne hernede (jeg bor i Paris) siger at alt forloeber som det skal og at der ikke noedvendigvis vil stoede noget til senere, men at man selfoelgelig ikke kan spaa om fremtiden! Har laest en del paa nettet om for tidligt foedte og bliver naesten deprimeret over alle de ting der kan vaere i vente! Sarte boern, DAMP mm. Er der da slet ikke situationer hvor det hele forloeber "stille og roligt" senere i livet! Eller bare nogle positive indslag!
Naa, men lige nu handler det vel om at tage en ting ad ...
... gangen! Men lige et par konkrete spoergsmaal. Paa afdelingen hvor han ligger er der meget uro, lys mm. Askild er nu meget rolig og meget afslappet og sover en masse. Da han var i kuvoesen daekkede vi den til saa der ar moerkt, er det godt? Naar jeg har ham hud mod hud eller han bare ligger hos mig, er lagt til brystet mm. og der er larm hvor jeg kan se at han bliver paavirket, saa synger jeg en stille sang for ham og han smiler og virker beroliget. Men har saa hoert at for mange stimuli ikke er godt for ham?
Jeg vil for alt i verden ikke putte en etiket paa ham hvorpaa der staar skroebelig! Mit udgangspunkt er at han er som andre boern, men at der maaske er nogle ting som der er gode at tage hensyn til! en anden ting, naar han kommer hjem kan han saa komme udenfor og sove til middag? Hvis ikke fra starten hvornaar saa? Ved at vinteren naermer sig, men det er dog noget mildere i vejret her i Paris?
Haaber at du kan finde rundt i min mail. Paa forhaand tak.
Heidi
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...
13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...
5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
Viden om børn:
Portionsstørrelse børn
Det er meget forskelligt, hvor meget det enkelte barn spiser. Nogle børn spiser meget, og andre børn spiser mindre. Der er også forskel på børns appetit, som kan svinge alt efter tidspunktet på dagen.
Børn skal have lov til at regulere deres behov for mad. Det lille barn skal have lov til at die ved brystet, når det viser behov, og børn der får flaske, skal på samme måde have lov til at selvregulere. Barnet må ikke presses til at tømme hele flasken - og omvendt - hvis barnet...
CE-mærket
Se efter CE-mærket når du køber legetøj
Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.
Du skal også være opmærksom på...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.








