Annonce

Annonce

Svar: Natteuro - 5 mdr.


6. november 2008

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Buller

Det er dejligt at høre at I har fået nogenlunde styr på maveproblemerne og det er rigtig dejligt at høre, at jeres dreng er glad for grød. Det er jo en måde at skaffe ham et vist indtag af forskellige fødevarer og også mælk ved siden af den mælk I kan få ham til at indtage af flaske.

I må meget gerne tilbyde ham grød og mos 2 eller evt. 3 gange dagligt og det vil være rigtig godt, hvis I kunne variere hans indtag, så han får forskellige grødtyper, topping af frugtmos og også mos af forskellige grøntsager. I kan lave grød og mos med mme, så han får ekstra mælk på den måde og så kan I fortsat tilbyde ham vand af kop, for at sikre ham en vis mængde væske.

Man kan naturligvis overveje om man skal tilbyde mme af kop, hvis han afviser flasken og det kan i evt. godt gøre, hvis han vil have det. Men det er vigtigt at han også fortsat få vand af kop. Hvis han er træt af smagen af mme og derfor ikke rigtig gider det mere, så vil det at få mme af kop jo gøre at han evt. fravælger mme helt og det dur ikke. Mælken har han jo stadig behov for.

Derfor skal I også stadig holde mængden af skemad nede, så han ikke bliver så mæt at han nedsætter mælkeindtaget yderligere. Modsat vil nogle børn nyde at få flaske kun 4 gange dagligt fremfor at blive presset for meget og hvorvidt han vil trives bedre med dette må I prøve at vurdere. Hvis han kan drikke godt af flasken de 4 gange og derudover få lidt ekstra mælk via maden, evt. af kop og derudover vand til at dække væskebehov, så kan det være en god løsning. Det er meget individuelt hvad der fungerer bedst. Tror I han kan drikke fire flasker af 150ml og så få grød med ...


Annonce

... mme og vand ved siden af? Er det realistisk?

I må gerne forsøge med vælling, hvis I tror han drikker mere af det, fordi det er en ny og måske mere spændende smag. Det er helt okay. Men det er samtidig sådan at vælling jo ofte mætter mere end almindelig mme og hvis hans indtag i forvejen er nedsat, så skal man være forsigtig med at give mælk som mætter ekstra, da det kan betyde et yderligere nedsat mælkeindtag og det er der jo ikke grund til. Men prøv en flaske og se om han bedre kan lide det og se så hvad der sker.

Med hensyn til natteuro og hjælp til at skifte stilling for at kunne sove videre igen, så er det helt normalt for alderen. Det handler simpelthen om at jeres dreng får sig lagt i nogle stillinger, hvor han ikke sover særlig godt, men motorisk er han endnu ikke i stand til på egen hånd at blive lagt rigtigt og derfor har han brug for hjælp til stillingskift og når I hjælper ham med det, så sover han videre.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Jo mere motorisk dygtig han bliver, jo bedre vil han også kunne vende sig selv om natten. Derfor er det rigtig vigtigt at I hjælper ham med at bruge sig selv fysisk dagen igennem og støtter ham i den motoriske udvikling. Jo mere I kan trille med ham, svinge ham rundt, danse med ham osv. jo bedre er det.

Så hos jer tænker jeg altså at I lige nu gennemgår en fase, hvor jeres dreng motorisk har en uro om natten og brug for stillingsskift og samtidig også lyder til at være træt af flaske, smagen af modermælkserstatning og derfor ikke drikker det han har behov for. Jeg håber at mine tanker vil hjælpe lidt på vej, måske giver det lidt ro at vide, at der er tale om en fase ...? :o)

Fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Spinalbedøvelse

Spinalbedøvelse er en bedøvelsesform, som bruges ved blandt andet kejsersnit. Man lægger bedøvelsen ind via en kanyle, som føres ind i rygmarvskanalen og kvinden bedøves fuldt fra taljen og ned.

Bedøvelsen gør som regel ikke særlig ondt at få lagt, og det tager meget kort tid at lægge den. Spinalbedøvelse har den fordel at kvinden er vågen under kejsersnittet og derfor kan følge med i fødslen af barnet - og også se barnet med det samme, barnet kommer ud. Der sættes en skærm op,...

Læs mere i Babylex

Slik

Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.

Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.

Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.

Ifølge...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.

Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!

Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.

Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.

Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)

Med venlig hilsen
En familie på fire


Annonce