Annonce

Annonce

Svar: Frugtknopper?


3. november 2008

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære glade mor

De knopper din datter har fået, kan godt skyldes at der i visse frugter og grøntsager er noget syre, som irriterer huden og derfor giver knopper.

Det er et meget almindeligt fænomen, som kaldes kontaktallergi. Det har dog ikke noget med fødevareallergi at gøre, men skyldes simpelthen at barnets hud reagerer på nogle stoffer i forskellige ting.

Når man giver små børn mad med ske, så kan det være rigtig svært at styre at al maden havner i munden og ikke kommer uden om, på næsen og kinderne. Samtidig savler små børn jo også og der kan meget let løbe lidt mad ned på hagen.

Du skal sørge for at vaske din datter med en fugtig klud omkring munden, så snart hun er færdig med at spise, så der ikke sidder lidt rest fra grød eller mos og irriterer hendes hud. Du kan også med fordel bruge lidt vaseline omkring munden på hende, fordi det laver en hinde, så syren fra maden ikke så let trænger ind og irriterer huden.

Nogle børn er mere sarte overfor visse fødevare end andre og dte kan sagtens være at din datter har en lidt mere sart og følsom hud og at du generelt skal være opmærksom på at smøre hende med lidt creme. Det er korrekt, som lægen har sagt, at nogle børn kan få 'frostkinder', simpelthen på grund af kulden i vejret. Selvom vi endnu ikke har frostvejr, så er det blevet koldere og savl omkring munden og kulde kan sagtens give hudirritation, knopper, rødme og meget ofte også tørhed. Det vil her være en rigtig god idé at bruge en fedtcreme - en creme med et meget højt fedtindhold, tal med dem på apoteket om hvad muligheder der er.

Af hudplejemidler skelner man imellem lotion, creme, fedtcreme og olie.

En lotion indeholder ofte mere vand end en creme. En lotion er derfor god at bruge, hvis huden kun er lidt tør. Områder af huden, der er direkte udsat for frost/kulde, bør ikke være smurt med lotion, pga det høje vandindhold.

En creme indeholder ...


Annonce

... ca 20-30 pct fedtstof. Fordampningen sker derfor ikke så hurtigt, og det stadig forholdsvis store vandindhold gør, at cremen fortsat er let at smøre ud.

En fedtcreme har et fedtindhold på ca 70 pct. Det høje indhold har betydning for hudens evne til at gendannes, hvilket er vigtigt hvis huden er meget tør.

En olie eller f.eks. vaseline har et indhold på 100 pct fedtstof og virker derfor ofte klistret og fedtet. Ved brug af disse produkter lægges en hinde på huden, som forhindrer fordampning.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Så i forhold til kulde, så vil små børn i løbet af vinter månederne ofte have behov for lidt ekstra beskyttelse til kinderne og ansigtet. Her skal man vælge en creme, som virker plejende og beskyttende. Samtidig er det vigtigt at vælge et produkt med et højt fedtindhold. Har produktet et højt vandindhold vil det forværre hudens tilstand, når det er frostvejr. Derudover skal man vælge en creme, som ikke indeholder parfume, hormonforstyrrende stoffer eller andet skadeligt :o)

Med hensyn til opkastlyde, så skal du måske forsøge at undvære kartofler i mosen i en periode, da kartoffel på nogle børn godt kan virke lidt kvalmende. Prøv også ikke at lave mosen alt for tyk, men så den er lind og let at gå til.

Derudover er det rigtig fint, hvis du nu, hvor hun er blevet 6 måneder stille og roligt kan forsøge med den lidt grovere grød, som havregrød, øllebrød og flerkornsgrød og så må du også gerne så småt begynde med lidt kogt kød og fisk i grøntsagsmosen. Derudover må du også gerne tilbyde hende lidt brødskorper (f.eks. ristede rugbrødsbjælker) og lidt bløde stykker frugt i hånden. Det kan være appelsinbåde, blommer, fersken, kiwi eller ligende, som hun kan sidde og sutte på, bide lidt i. Det kan være en rigtig god øvelse i forhold til fornemmelsen af at putte noget i munden, hvor langt det kan stikke ind i munden osv. i forhold til brækrefleks osv.

Fortsat held og lykke med hende:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Madindtag - 11 mdr.

Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...

Læs hele brevet og Helens svar


2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex

Rygning

Når mødre ryger passerer nikotin og andre giftige stoffer fra tobakken over til barnet via modermælken. Derfør bør kvinder der ammer ikke ryge.

Passiv rygning er farligt. Det er vigtigt at det lille barn ikke udsættes for tobaksrøg. Det er vigtigt at begge forældre er bevidst om at have et ansvar i forhold til at beskytte barnet mod tobaksrøg. Vokser et barn op i et hjem, hvor den ene eller begge forældre ryger, har barnet stor risiko for at få mellemørebetændelse og udvikle...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg har længe fulgt med i din brevkasse og har selv fået hjælp til mange "problemer" fra dine svar til andre! Du har været en stor hjælp uden du har vidst det ...!

Bedste hilsner
Sanne mor til dreng på 8 måneder


Annonce