Brev:
Uro ved måltiderne
Jeg har ikke haft held til at etablere amningen ved min søns fødsel og malker istedet ud, så han udelukkende får min mælk på flaske. Han har fra fødslen af, haft tendens til lidt uro i slutningen af sit måltid, dog ikke ved alle måltider. Denne uro er nu tilstede ved næsten alle måltider og starter oftest efter 20-30 ml indtag.
Han bliver urolig, fægter med arme og ben og begynder tilsidst at græde og er så næsten utrøstelig. De eneste måltider der er nogenlunde rolige er sent aften og nat.
Han vejer 5000 g er 5 uger gammel, vejede ved fødslen 3480 g og var 51 cm lang. Han har indtil for 5 dage siden drukket over 700 ml i døgnet. De sidste 5 dage har han kun spist mellem 500-600 ml pga denne uro. Jeg har prøvet stort set alt!
Prøvet at udsætte ...
... måltidet 1 time, prøvet at give ham mad lige når han vågner, holdt pauser, skiftet stilling osv. Det er ved at være hårdt for os begge når måltiderne er så urolige, det er en hel kamp, og jeg er selvfølgelig usikker på, om han spiser tilstrækkelig. Jeg er klar over at han har taget meget på de første uger og handler det måske om at han selv er ved at regulere hvor meget han skal have? Men skal han ikke spise 1/6 af sin vægt?
Desuden har han ofte mavekneb, tror jeg, kan der være nogen sammenhæng med ovenstående uro? Jeg har forsøgt med sukkervand 3-4 ml, men synes ikke der var nogen sikker virkning.
Jeg synes generelt han er blevet noget mere urolig, græder mere og har sværere ved at ligge sig til at sove, og er egentlig meget bekymret for ham.
På forhånd tak!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.
Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...
15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...
4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...
1. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på 11 uger, som har meget svært ved at sove....
Viden om børn:
Gråd og børn
Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.
Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.
Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.